Invinsi la limita pe terenul liderului

Magazin Salajean 15 septembrie 2008 0

Invinsi la limita pe terenul liderului FC Zalau a fost foarte aproape de a se intoarce cu un rezultat de egalitate din Dealul Florilor, insa atacantul Adrian Farcas a ratat doua ocazii monumentale, din care una la scorul de 0 – 0

FC Baia Mare – FC Zalau 1 – 0

A marcat: Batin (min. 29)

Cartonase galbene: Ardelean (min. 44), Bar (min. 80), Achim (min. 92), respectiv Farcas (min. 67), Gorga (min. 78)

Arbitri: Marius Omut (Oradea) – centru; Marcel Blaga (Oradea) si Ciprian Bologan (Stei) – asistenti. Rezerva: Daniel Dumuta (Stancesti). Observator FRF: Florin Batranu (Timisoara)

FC Baia Mare: Bota – Colar, Iodi, Hodor, Bar, Ardelean (min. 45 Vanca), Bichiri (min. 61 Achim), Ernut (min. 45 Rednic), Iatu, Barbulovici, Batin. Antrenor: Florin Fabian.

FC Zalau: Notigan – R. Blaga (min. 69 Potra), Jula, Cosma, Bode, Maior, Craciun, Oros (min. 73 Negrean), Gorga, Farcas, Niculaut (min. 83 Filip). Antrenor: Marius Pasca.

Chiar daca baimarenii au obtinut doar victorii in primele patru etape de campionat, jucatorii antrenati de Marius Pasca au vrut sa se intoarca macar cu un rezultat de egalitate din Dealul Florilor. Nu au fost departe de obtinerea unei remize, fiindca Farcas a avut doua ocazii mari de a inscrie, prima chiar in minutul 13, la scorul de 0 – 0. Sigur ca si baimarenii au mai trecut de cateva ori pe langa gol, dupa ce au reusit sa inscrie in minutul 29, fundasii zalauani respingand de trei ori balonul de pe linia portii. In minutul trei al meciului, FC Zalau beneficiaza de o lovitura libera de la 19 metri, dar Jula trimite mult peste transversala. Sase minute mai tarziu, Iodi centreaza de pe partea dreapta, dar Batin trimite cu capul peste poarta din careul de sase metri. In minutul 13, Maior preia in careu o centrare de pe stanga paseaza pana la Farcas, dar acesta suteaza defectuos din numai patru metri. Notigan scoate foarte bine de sub transversala, trei minute mai tarziu, lovitura de cap a lui Batin. Acelasi Notigan reuseste sa prinda fara probleme sutul lui Ernut, din marginea careului. Gazdele au deschis scorul in minutul 29, prin Batin, care a trimis cu capul balonul in plasa, dupa o lovitura de colt executata de Bichiri. Cu cinci minute inainte de finalul primei parti, Ernut trece de Notigan, dar sutul sau este respins de pe linia portii de Radu Blaga. In ultimul minut al primei reprize, Farcas trimite un sut foarte bun din marginea careului, dar portarul Bota scoate cu greu de la radacina barei. In minutul 59, Daniel Rednic centreaza de pe partea dreapta, dar lovitura de cap a lui Barbulovici este respinsa de sub bara de Notigan. Opt minute mai tarziu, Farcas primeste o pasa peste apararea baimareana de la Cosma, dar preia gresit balonul, iar Bota reuseste sa retina. Rednic centreaza din nou foarte bine in minutul 71 pentru Batin, dar sutul acestuia din vole loveste bara laterala. Doua minute mai tarziu, Farcas dribleaza foarte bine doi fundasi adversi, dar suteaza slab din fata portii. Cu noua minute inainte de finalul timpului regulamentar, Batin patrunde in careu pe partea dreapta, dupa ce trece foarte usor de Potra, suteaza pe langa Notigan, dar sutul este respins de pe linia portii de Niculaut. In minutl 82, Bode trimite un sut de la 18 metri, dar balonul trece putin alaturi. In minutul 85, Batin trece de Jula, dupa care suteaza putin pe langa poarta. In minutul 90+1, Batin primeste o centrare de pe partea stanga de la Vanca, suteaza pe langa Notigan, dar Potra respinge balonul de pe linia portii. A fost un meci reusit, insa ratam in continuare foarte mult in fata portii. Sper ca pe viitor sa fim mai atenti. Am si luat un gol din faza fixa, ceea ce este inadmisibil. Spre final am riscat pentru a egala. Meciul putea sa se termine la egalitate, dar puteam pierde si la o diferenta mai mare de scor, a declarat Pasca. FC Zalau a depus si o contestati la meciul de la Baia Mare, fiindca jucatorul Barbulovici nu a primit dezlegare de la FC Silvania pentru a putea evolua la echipa baimareana. Din pacate, indiferent de decizia finala, scorul nu se va modifica, doar jucatorul urmand sa fie suspendat si amendat pentru dubla legitimare. Dupa aceasta infrangere, FC Zalau a coborat pe locul noua in clasament, urmand ca in etapa de vineri sa primeasca vizita echipei Seso Iara.