Invinsi la limita de CFR II Cluj

Magazin Salajean 29 februarie 2008 0

CFR II Cluj – FC Zalau 3 – 2 (3 – 0)

Chiar daca au fost invinsi la limita de echipa feroviara, jucatorii de la FC Zalau au avut o evolutie destul de buna, mai ales in partea a doua a meciului. A fost primul meci de verificare intre cele doua echipe, acestea putandu-se intalni si in meciul de baraj din aceasta vara pentru promovarea in Liga a III-a.

Dupa ce au inregistrat doua victorii la scor in fata echipelor U Cluj 1919 (8 – 3) si Victoria Carei (5 – 1), jucatorii antrenati de Marius Pasca au pierdut miercuri la limita in fata liderului din Liga a IV-a clujeana de fotbal, CFR II Cluj. Speriati probabil de numele adversarului, formatia clujeana fiind satelitul echipei ce evolueaza in Liga I, fotbalistii zalauani au avut o evolutie destul de modesta in prima repriza, fiind condusi dupa prima parte cu scorul de 3 – 0. Repriza a doua insa a arat altfel, FC Zalau fiind mai prezenta in joc si reusind sa construiasca mai multe faze in fata portii adverse. Nici golurile nu au intarziat sa apara, Ignat reusind sa reduca din handicap, dupa ce a preluat foarte bine centrarea lui Farcas si a trecut de doi fundasi adversi. Daca la primul gol a avut doar o parte din merit, Farcas a punctat pentru 3 – 2, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa. Probabil s-au speriat de numele adversarului, fiindca in prima repriza au jucat mai crispati. In repriza a doua baietii au jucat mai bine, insa s-au facut unele greseli personale pe care sper sa le punem la punct pe viitor. Per ansamblu, echipa a jucat destul de bine, mai ales daca tinem cont ca CFR II Cluj a avut si jucatori straini in formula de baza, a afirmat antrenorul Marius Pasca. De partea cealalta, antrenorul clujenilor, Sorin Oncica, a precizat ca a fost un meci foarte bun, cu un adversar care le-a pus probleme jucatorilor sai. A fost un meci bun. Zalaul a fost o echipa care ne-a pus probleme. M-a deranjat putin faptul ca jucatorii pe care i-am introdus la pauza nu au stiut sa pastreze diferenta de scor. Oricum, diferenta dintre echipe nu a fost atat de mare cum o arata scorul pauzei. La un moment dat am putut sa ne marim avantajul, dar si adversarii au avut posibilitatea sa egaleze pe final. Intrebat daca si-ar dori FC Zalau ca adversar la barajul din aceasta vara, tehnicianul clujean a precizat: Din partea mea, nu conteaza ce adversar vom avea la meciul de baraj, insa cred ca nimeni nu isi doreste sa evolueze impotriva noastra. Avem o echipa mult peste nivelul la care evoluam in acest moment. Le-am spus si baietilor ca locul lor nu este in judet. Meciul de la Cluj a fost ultima partida de verificare pentru FC Zalau inaintea inceperii returului Ligii a IV-a, returul urmand sa aiba loc miercurea viitoare, de la ora 15, pe Stadionul Municipal. In prima etapa din returul Ligii a IV-a, FC Zalau va intalni pe teren propriu AS Barcaul Nusfalau, meciul urmand sa aiba loc maine, de la ora 11, pe Stadionul Municipal.

FC Zalau: Notigan – Bode, Blaga, Toma, Negrean, Toth, Oros, Craciun, Moior, Farcas si Ignat. Au mai evoluat: Chira, Roja si Ghile. Antrenor: Marius Pasca.

CFR II Cluj: Curinac – Hotico, Housi, Vieira, Pop, Ambrus, Borostean, Balmus, Darjan, Chiorean si Kone. Au mai evoluat: Gordan, Bucur, Limbuzan, Moca, Lamin, Bujor, Selecan si Traore. Antrenor: Sorin Oncica.