Ingenuncheate dupa noua ani

Magazin Salajean 26 ianuarie 2009 0

Ingenuncheate  dupa noua aniHC Zalau – CSM Cetate Devatrans 26 – 27 (10 – 13)

Dupa noua ani in care a obtinut pe teren propriu numai victorii, cu exceptia unui singur rezultat de egalitate, in fata echipei din Deva, Handbal Club Zalau a pierdut ieri, pe teren propriu, in fata formatiei CSM Cetate Devatrans

Sala Sporturilor din Zalau a gazduit ieri partida din Liga Nationala de handbal feminin, dintre HC Zalau si CSM Cetate Devatrans, meci contand pentru ultima etapa a turului. Dupa un inceput bun de partida, avand un avans de patru goluri (5 – 1) in minutul zece, jucatoarele pregatite de Tadici si Radulescu au inceput sa faca tot mai multe greseli odata cu trecerea timpului, iar acest lucru le-a dat posibilitatea jucatoarelor din Deva sa intoarca rezultatul in favoarea lor. In minutul 23, tabela arata egalitate (9 – 9), iar Zalaul putea trece din nou in avantaj daca Alina Czeczi nu rata lovitura de la sapte metri. Au facut-o insa devencele, un minut mai tarziu, prin Carmen Cartas. Pana la finalul primei reprize, HC Zalau a mai inscris un singur gol, prin Adriana Holhos, in timp ce oaspetele au perforat de trei ori poarta echipei din Zalau. Repriza a doua a fost extrem de diputata, mai ales in ultimele 20 de minute. Gruparea de la poalele Mesesului a reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 42, (17 – 17), prin Georgiana Coadalata, dupa care s-a mers cap la cap pana la final.

Pentru prima data in repriza a doua, HC Zalau a trecut in avantaj in minutul 49 (22 – 21), prin Dana Babeanu, dupa ce, in minutul 45, la scorul de 21 – 21, Alina Czeczi a ratat o noua lovitura de la sapte metri. Gruparea din Deva a egalat foarte repede situatia de pe tabela, prin Carmen Cartas, iar in minutul 51, tot Cartas a readus Deva in avantaj. Zsuzsanna Mucsi a facut 22 – 24 in minutul 52, insa, in acelasi minut, Babeanu a redus din handicap. In minutul 56, Mihaela Ivan a inscris pentru 26 – 27, iar pana la final HC Zalau nu a mai reusit sa marcheze, desi a avut de cateva ori posibilitatea de a inscrie. Astfel, dupa noua ani in care a obtinut numai victorii pe teren propriu in fata echipei din Deva, cu exceptia remizei inregistrate in urma cu doua sezoane, echipa pregatita de Tadici si Radulescu a parasit ieri invinsa Sala Sporturilor din Zalau. Pentru HC Zalau, cea mai buna marcatoare a fost Adriana Holhos, iar de cealalta parte, Carmen Cartas. In urmatoarea partida, care va avea loc duminica, si va fi prima din returul Ligii Nationale, HC Zalau va primi vizita echipei CSM Ploiesti.

Gheorghe Tadici, manager HC Zalau: Principalii vinovati pentru acest esec sunt portarii

Managerul Gheorghe Tadici a declarat dupa partida de ieri ca principala vina pentru esecul inregistrat le apartine portarilor, insa nu a ezitat sa critice nici evolutia celorlalte jucatoare.

Principala vina este a noastra, fiindca fetele nu au pus in aplicare cerintele mele, desi am pregatit foarte mult acest meci, insa si prestatia celor doi arbitri a influentat rezultatul final, deoarece am luat sapte goluri din pasi. Principalii vinovati pentru acest esec sunt portarii. Au luat gol din orice pozitii. De aceea nu regret deloc despartirea de Smedescu. Imi pare rau de Nichita ca, odata cu prelungirea contractului pentru inca trei ani, si-a schimbat si evolutia. Sunt nemultumit si de evolutia lui Ivan, Coadalata, Turcas, chiar si de a lui Holhos. Desi a dat zece goluri, noua dintre golurile primite au fost date de langa ea. Jocul pe semicerc nu a functionat cum trebuia, iar extremele au fost inexistente. Schimbarile pe care le-am facut, prin introducerea lui Teodorescu si Viscreanu, au fost benefice pentru adversar, nu pentru noi. Imi pare rau pentru spectatorii prezenti la sala, insa trebuie sa aiba rabdare, deoarece constructia unei echipe nu se poate face de la o zi la alta. Desi s-au facut tot felul de speculatii in ultimul timp, ca eu imi pregatesc plecarea de la Zalau, vreau sa-i asigur pe iubitorii handbalului din Zalau ca in urmatorii 4 – 5 ani nu voi pleca, indiferent de ofertele pe care le voi avea. Am convigerea ca in doi ani vom evolua din nou in cupele europene. Trebuie insa sa recunoastem ca, deocamdata, nu ne putem compara cu Deva nici din punct de vedere financiar, nici la nivel de lot. Ei au patru straniere in lot, iar noi nu am facut nici un transfer in vara trecuta, iar din punct de vedere financiar, Deva investeste in echipa cam de doua ori si jumatate mai mult decat noi. A lasat un gol mare in echipa si plecarea lui Ana Maria Somoi si a Danielei Crap. Insa, pe Ana Maria Lazer, care a nascut vineri o fetita si pe care o felicit pe aceasta cale, o asteptam cat mai curand la echipa. Probabil, acest , ne va prinde bine pe viitor, fiindca daca bateam si Braila si Deva, aveam impresia ca totul merge de la sine. Poate multi au crezut ca simpla prezenta a mea la Zalau va rezolva problema echipei, insa avem foarte mult de muncit pentru a reveni intre primele echipe din campionat.

Marian Muntean, presedinte CSM Cetate Devatrans: Daca meciul se juca intre bancile de rezerve, Tadici castiga fara probleme

Partida de ieri nu a fost una intamplatoare, ci i-a pus fata-n fata pe antrenorii Gheorghe Tadici si Popa Sevisteanu, doi tehnicieni care pana in vara anului trecut au colaborat timp de doi ani pe banca echipei Oltchim Ramnicu Valcea. Dupa meci, presedintele echipei din Deva, Marian Muntean, a afirmat ca rezultatul final s-a datorat diferentei de valoare dintre cele doua loturi. Acesta a recunoscut insa ca, daca meciul se disputa intre cei doi antrenori, Gheorghe Tadici ar fi castigat fara nici o problema. Le multumesc fetelor pentru daruire. Au sperat pana in ultimul moment ca pot obtine victoria. Ma bucur ca achizitiile pe care le-am facut in vara incep sa dea roade. Am avut un meci foarte greu, mai ales in repriza a doua, dar am castigat datorita diferentei de valoare. Daca meciul se juca intre bancile de rezerve, nu pe teren, Tadici castiga fara nici o problema. Maestrul Tadici este un om cu suflet mare, care vrea sa faca din nou, la Zalau, o echipa de cupa europeana. Popa Sevistean a avut ce invata de la el in cei doi ani petrecuti la Valcea. Zalaul a pierdut insa, in vara trecuta, doua jucatoare valoroase, pe Crap si Somoi, iar acest lucru se vede in jocul echipei. Ma bucur foarte mult pentru aceasta victorie, fiindca nu am mai castigat la Zalau de noua ani , a declarat dupa meci presedintele echipei din Deva, Marian Muntean.