Inca doua si se duc

Magazin Salajean 27 ianuarie 2009 0

Pentru a fi sigura ca se califica in turneul semifinal al Campionatului National, echipa de volei (juniori I) de la CSS Zalau mai are nevoie de doua victorii in turneul de la Baia Mare

La finalul saptamanii trecute a avut loc in Sala Sporturilor din Zalau primul turneu de volei (juniori I) din cadrul fazei a doua a Campionatului National. Pe langa echipa de juniori I de la Clubul Sportiv Scolar Zalau, la turneu au mai fost prezente: CSS 2 Baia Mare, Viitorul Cluj si LPS Bistrita. In primul meci, echipa antrenata de Vasile Ilies a dispus de Viitorul Cluj cu scorul de 3 – 1, dupa ce primul set al meciului le-a apartinut jucatorilor din Cluj. Am avut o evolutie mai timida la inceput, dupa care am controlat jocul pana la final. Am pierdut primul set din cauza deselor greseli pe care le-am facut, a afirmat profesorul Ilies. In cel de-al doilea meci, in care CSS Zalau a intalnit LPS Bistrita, gruparea de la poalele Mesesului a dispus fara nici o problema de voleibalistii bistriteni. Aceasta si datorita diferentei de talie dintre voleibalistii zalauani si cei bistriteni. Prestatia lor ne-a dat posibilitatea sa verificam tot lotul. Echipa noastra a avut o orientare buna in teren, iar actiunile tehnice au dat randament, a declarat Vasile Ilies. In ultima partida, voleibalistii zalauani au intalnit CSS 2 Baia Mare, echipa in al carei lot s-au aflat nu mai putin de patru jucatori de la lotul national de juniori, care se pregatesc in Centrul de Excelenta de la Dej. Gruparea zalauana a fost invinsa cu scorul de 3 – 1, dupa ce la un moment dat scorul era egal, 1 – 1. A fost un joc al orgoliilor si al daruirii, iar in unele momente evolutiile ambelor echipe au fost foarte bune. Insa, in primul set, dupa ce am remontat un handicap de patru puncte, la scorul de 23 – 23 am servit in afara terenului si am pierdut setul. Setul al doilea, pe care l-am castigat, a fost cel mai bun al turneului. Echipa a respectat toate indicatiile tactice, reusind faze spectaculoase. Cei care s-au evidentiat in mod special au fost Gabriel Kis si Radu Predescu. In setul trei, echipa a avut o evolutie slaba, in timp ce setul patru a fost echilibrat, dar lipsa de concentrare a unor jucatori, in momentele importante ale jocului, ne-a privat de victorie. Totusi, vreau sa-i felicit pe jucatori pentru angajamentul si efortul depus, dar mai ales pentru faptul ca, in unele momente, au reusit sa joace de la egal la egal cu echipa din Baia Mare, care are in componenta patru jucatori ce se pregatesc in Centrul de Excelenta de la Dej. Vreau sa le multumesc pe aceasta cale parintilor si sponsorilor care au contribuit la reusita acestei organizari, dar si celorlalti care au fost alaturi de noi. Vasile Ilies a mai precizat ca generatia pe care o pregateste in acest moment este una dintre cele mai bune din ultima perioada. Cred ca aceasta generatie este una buna, si despre multi dintre acesti jucatori se va vorbi pe viitor in voleiul romanesc. Avem in sextetul de baza jucatori cu o talie de aproape doi metri, chiar si peste, ceea ce putine echipe au. Pasul nostru spre turneul semifinal si final este masura volumului de munca si a dorintei de a ajunge, dupa foarte multi ani, la un turneu final. In urma acestui turneu, CSS Zalau ocupa locul doi in clasament si mai are nevoie de doua victorii in turneul de la Baia Mare, ce va avea loc peste doua saptamani, pentru a fi sigura de calificarea in turneul semifinal.

CSS Zalau: Dan Remes, Constantin Tadici, Florin Tolas, Radu Predescu, Gabriel Kis, Cristian Zaha, Gheorghe Purcar, Alexandru Pop, Felician Sabou, Andrei Alexa, Adrian Pantea si Mihai Ciupe. Din lot mai fac parte si Adrian Pop si Ciprian Puscas, insa acestia au lipsit la turneul de la Zalau din cauza unor probleme de sanatate. Antrenor: Vasile Ilies.