In urmarirea liderului

Magazin Salajean 23 octombrie 2007 0

Flacara Halmasd – Rapid Jibou 7 – 3 (3 – 0)

Cu o galerie demna de divizia C, Halmasdul a atacat continuu. Astfel, Mindrut (min. 7, 8, 36) si Ulmeanu (min. 15, 22, 44, 78, 79, 83, 85 si min. 69 – Spancioc – bara) au ratat ocazii incredibile pentru abecedarul antrenorului delegat, V. Pasca. Dealtfel, Halmasdanii si-au creat diferenta astfel: minutul 22 – fault la Ulmeanu, lovitura de la 18 metri, direct lateral dreapta, impecabil, D. Muresan 1 – 0; min. 34 – cursa Kallai (Jardel) centrare si inepuizabilul Borz (Vialli) prelungeste la 2 – 0; min. 50 – faultat Ulmeanu, iar Borz (Vialli) – 3 – 0 (11 m); min. 68 – sut fara preluare, Gabor, 4 – 0; min. 70 – bara Spancioc, apare Ulmeanu: 5 – 0; min. 85 – Mindrut, la corner Spancioc, ia forta adversarului si: 7 – 0.

Multe faze de gol: minutul 9 – Mindrut nu reuseste preluarea; min. 18 – contra Batos – Putureanu, ultimul acuzand o lovitura la piciorul stang; min. 36 – cursa Mindrut, sut peste; min. 44 – cursa Kallai (Jardel), scoate Checheli.

Repriza a doua continua cu ratari incredibile gen Ortelecan (min. 88). Fara sa exageram, Flacara a exersat prin Mindrut, Putureanu, Borz si Ulmeanu, toate procedeele tehnice, surprinzand brigada de arbitri, ca si pe observatorul AJF. Clujenii D. Muresan si S. Moldovan au fost incurajati tot timpul de doua superbe sustinatoare care au adus noroc echipei. Jucatorii de la Flacara, impulsionati de D. Ardelean au raspuns comenzilor lui Pasca (antrenor), care trebuie sa schimbe registrul tehnico – tactic, adica asezare in teren, raport atac – aparare si gestiune criza in perspectiva meciurilor urmatoare.

Brigada de arbitri: A. Filip, D. Porumb, A. Buzdug a condus bine echipele.

Flacara Halmasd: S. Moldovan (V. Gal) – F. Furic, D. Muresan, L. Lupo (Spancioc) – E. Borz – Vialli (Orban), M. Mindrut, T. Ulmeanu (cpt). Rezerve: G. Radu, S. Crisan, F. Barnutiu. Delegat Mate Radu.

Rapid Jibou: I. Chechedi – C. Maghiar, R. Opris, L. Botos, R. Naghi, D. Ticle, D. David – V. Pascalau, A. Pasca, D. Ortelecan, C. Surducan. Rezerve: A. Antal, S. Deac.

Delegat antrenor: N. Daroczi. Jucatorul meciului: D. Muresan.

De remarcat ca la juniori (11 – 0 pentru Halmasd) omul meciului a fost Malin Sabau (Halmasd), un jucator care promite, dupa spusele antrenorului E. Crisan (ex Armatura). Observator AJF: E. Georgescu.

La meci au participat si oficialitati locale din Jibou si Halmasd, si oficialitati locale din Jibou si Halmasd, intregind atmosfera de sarbatoare de pe terenul din Simleu Silvaniei.