In sfarsit, un scor de maidan

Magazin Salajean 12 martie 2007 0

Dupa o pauza de trei saptamani in Liga Nationala, HC Zalau a debutat cu o victorie la reluarea campionatului, scor 34 – 23, in fata ocupantei ultimului loc, Muresul Tg. Mures. Partida a avut loc ieri, de la ora 11, in Sala Sporturilor din Zalau. Chiar daca oaspetele au fost cele care au deschis scorul, zalauncele au egalat repede prin

golgetera Daniela Crap. Odata cu trecerea timpului, echipa antrenata de Ioan Gherhardt si-a marit avantajul pe tabela, scorul primei reprize fiind 17 – 13 in favoarea formatiei HC Zalau. La reluare, Crap si compania si-a marit avantajul, avand in minutul 54 un avans de 13 goluri (33 – 20). Pana la finalul partidei, zalauancele au mai marcat o singura data, prin Mihaela Viscreanu, in timp ce oaspetele au punctat de trei ori, scorul final devenind astfel 34 – 23. In urmatoarea etapa, HC Zalau va intalni in deplasare U Jolidon Cluj. Meciul va avea loc joi, deoarece la finalul saptamanii viitoare, clujencele vor evolua in cupele europene.

HC Zalau: Talida Tolnai, Raluca Ivan (10), Mihaela Ivan (5), Daniela Crap (8), Alina Czeczi(2), Georgiana Coadalata(4) si Dana Morari(1). Au mai evoluat: Adriana Holhos(3), Mariana Carstoaica, Mihaela Viscrean(1), Andrada Pop, Florina Pop si Dumitrita Berar.