I-au lasat repetenti pe studenti

Magazin Salajean 11 februarie 2008 0

I-au lasat repetenti pe studentiU Cluj – VM Remat Zalau 0 – 3 (24, 23, 19)

Daca nu invingem si la Cluj, victoria in fata echipei Piatra Neamt nu are nici o valoare, avea sa spuna patronul Liviu Ciupe dupa etapa de miercuri, in care Remat i-a invins cu scorul de 3 – 1 pe nemteni. La fel ca in partida cu Piatra Neamt, voleibalistii zalauani au jucat cu sabia deasupra capului, fiindca, in cazul unei infrageri, acestia ar fi fost penalizati de patronul echipei. Insa, lucrurile au decurs in favoarea lor, fiindca Gontagriu si compania i-au invins categoric pe studentii de la U Cluj cu scorul de 3 – 0, chiar pe terenul acestora. Dupa cum arata si scorul, primele doua seturi au fost disputate, scorurile finale fiind 26 – 24 si 25 – 23. Setul trei insa, a fost dominat cat se poate de clar de voleibalistii de sub Meses, care s-au impus la o diferenta de sase puncte, 25 – 19. Chiar daca scorul arata altceva, meciul a fost destul de greu, mai ales in primul set. In general, baietii au jucat bine, dar nu au respectat tot ce am hotarat la sedinta tehnica. Oricum, s-au gresit mai putine servicii, fiindca am hotarat sa servim tactic, nu la risc, a spus Vlaicu. Miercuri va avea loc turul fazei a doua a Cupei Romaniei, in care voleibalistii de la Remat vor intalni pe teren propriu Steaua Bucuresti. Cealalta echipa salajeana, Phoenix Simleu Silvaniei, si-a amanat meciul de la finalul saptamanii trecute impotriva echipei CSS LAPI Dej Centru National. Formatia pregatita de Faur Dorian nu va evolua nici miercuri in Cupa Romaniei, partida cu Piatra Neamt fiind amanata pentru data de 26 februarie. Astfel, urmatorul meci pentru Abraham si compania va avea loc la finalul acestei saptamani, in fata campioanei en-titre, VCM Tomis Constanta.

In meciul de la Cluj au evoluat: Stoian, Madjarevic, Zlatic, Stanojcic, Gontariu, Todoran si Maries – libero.