HC Zalău şi-a consolidat poziţia a şaptea

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a obţinut duminică seara a doua victorie consecutivă din retur, câştigând cu scorul de 26 – 24 pe terenul ultimei clasate, CS Mureşul Târgu Mureş

HC Zalău s-a impus la o diferenţă de două goluri, 26 – 24, duminică seara, pe terenul ultimei clasate, SC Mureşul Târgu Mureş, victorie în urma căreia şi-a consolidat poziţia a şaptea în clasament.
Începutul de partidă le-a aparţinut gazdelor, care s-au desprins la 4 – 2 în minutul opt, după ce Claudia Constantinescu a deschis scorul pentru HC Zalău încă din primul minut de joc. Reuşitele lui Puiu şi Bardac au făcut ca tabela să arate din nou egalitate, 4 – 4 în minutul zece, după care situaţia s-a schimbat, zălăuancele fiind cele care s-au aflat la conducere. Târgmureşencele au restabilit egalitatea până la final, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 12 – 12.
HC Zalău a avut o evoluţie mai bună în partea secundă, iar după primele 15 minute din repriza a doua avea avantaj de trei goluri. Gazdele au reuşit să mai restabilească de două ori egalitatea până la final, în minutul 46, la scorul de 20 – 20 şi în minutul 56, la scorul de 24 – 24. Finalul i-a aparţinut echipei zălăuane, ajutată şi de evoluţiile bune ale portarului Mihaela Cheţa, handbalistele pregătite de Tadici reuşind să se desprindă la două goluri.
După victoria de la Târgu Mureş, HC Zalău a acumulat 22 de puncte, urmând ca în etapa viitoare, programată duminică, să evolueze pe terenul formaţiei SCM Unirea Slobozia.
Rezultatele complete din etapa a III-a a returului: HC Dunărea Brăila – CSM Unirea Slobozia 35 – 26, HCM Roman – CSM Ploieşti 23 – 15, ASC Corona Braşov – Universitatea Neptun Constanţa 33 – 25, SC Mureşul Târgu Mureş – HC Zalău 24 – 26, HCM Baia Mare – CSM Cetate Devatrans 34 – 17, CSM Bucureşti – „U” Alexandrion Cluj 38 – 28. Partida dintre HCM Râmnicu Vâlcea şi SCM Craiova este programată marţi după-amiaza.