HC Zalau, pe loc de cupa europeana

Magazin Salajean 21 ianuarie 2011 0

HC Zalau, pe loc de cupa europeana Dupa doua victorii consecutive din trei partide sustinute in noul an, gruparea de la poalele Mesesului a urcat pe locul cinci in clasament

Universitatea Resita – HC Zalau 27 – 31 (13 – 15)

Universitatea Resita: Bianca Anghelescu, Paula Visan, Cristina Bobeica – Simona Duta (1), Loredana Iancu (7), Madalina Herciu, Simina Neag, Laura Roiban, Renata Barz, Catalina Calu (5), Claudia Hategan (1), Mirabela Criclevit, Alexandra Irimus si Garipova Gulnara (9). Antrenor: Florentin Pera.

HC Zalau: Mirela Nichita, Mihaela Cheta – Adriana Holhos, Florina Ciobanu, Florina Turcas (1), Andrada Trif (2), Alina Czeczi (3), Crina Ailincai (3), Mihaela Viscreanu, Dana Babeanu (8), Georgiana Ciuciulete (7), Nicoleta Molfea (6) si Ana Maria Somoi (1). Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor: Sorin Radulescu

Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu s-au impus miercuri seara la o diferenta de patru goluri (27 – 31, la pauza 13 – 15) pe terenul lanternei rosii, Universitatea Resita. Pentru HC Zalau este al doilea succes obtinut in deplasare in acest sezon, prima victorie fiind trecuta in cont chiar in prima etapa, la HCM Buzau, scor final 25 – 26. Referitor la meciul de la Resita, prima parte a fost echilibrata, cu rasturnari de scor, dupa care, in partea secunda HC Zalau a controlat jocul de la inceput pana la final. Dupa 16 minute de joc, HC Zalau a avut un avans de trei goluri (6 – 9), insa resitencele au revenit spectaculos si au intors rezultatul in favoarea lor. Zalauancele nu au mai marcat pana in minutul 23, in timp ce gazdele au facut-o de cinci ori, ducand scorul la 11 – 9.

Turcas a egalat situatia pe tabela in minutul 28, la 13 – 13, dupa care dubla lui Molfea a dus Zalaul la vestiare cu un avans de doua goluri. Zalauancele au inceput bine partea secunda, cele doua goluri ale lui Ciuciulete si reusita lui Babeanu ducand scorul la 13 – 18, in minutul 37. Universitatea Resita s-a apropiat la doua goluri in minutul 44 (19 – 21), dar Zalaul si-a revenit rapid, ducand scorul la 19 – 26, apoi la 20 – 27. In minutul 60, echipa antrenata de Tadici avea sase goluri avans, 25 – 31, insa Garipova si Calu au mai inscris fiecare cate un gol pentru gazde, stabilind scorul final.

A fost un joc cu doua echipe care au obiective diferite. Din pacate un joc cu foarte multe greseli de ordin tehnic, cu foarte multe greseli din situatii clare, poate nepermise la nivelul Ligii Nationale, dar s-a vazut ca ambele echipe si-au dorit mult victoria. A castigat echipa cu mai multa experienta si cu mai multa valoare, a declarat la finalul meciului Gheorghe Tadici. Desi formatia din Resita nu a acumulat niciun punct in primele 12 etape, managerul zalauan a precizat ca echipa antrenata de Pera nu va retrograda din Liga Nationala daca va aduce cele trei jucatoare cu care se afla in discutii, doua dintre ele fiind chiar prezente la jocul de miercuri. Daca reusiti sa aduceti cele trei jucatoare cu care sunteti in discutii am curajul sa spun ca Resita nu retrogradeaza. Cu 11 – 12 puncte nu se retrogradeaza, iar acest lucru va sta la indemana sa-l realizati. Trebuie sa vina si oamenii care sa va sprijine din punct de vedere financiar si ar fi pacat sa retrogradati, mai ales ca va dovediti un centru puternic. Pronosticul meu este ca Resita nu retrogradeaza.

De cealalta parte, tehnicianul Resitei, Florentin Pera, a recunoscut ca victoria Zalaului este meritata, insa nu a ezitat sa acuze maniera de arbitraj a celor doi argeseni, Barbu si Nica, spunand ca a cerut federatiei ca echipa sa sa nu mai fie arbitrata de cei doi. Asa cum spunea si domnul Tadici, cele doua echipe au tinte diferite. Zalaul este o echipa puternica, cu pretentii, care cred ca va prinde un loc de cupa europeana, iar noi, o echipa destramata, care incercam sa ne agatam de fiecare punct. Nu pot sa le reprosez prea multe fetelor, chiar daca au facut anumite greseli si ne-am pierdut in anumite momente in care am fost in superioritate numerica. Este o victorie meritata a Zalaului, care a avut o mai buna constanta in joc. Au fost insa si greseli mari de arbitraj, iar Zalaul ar fi castigat si fara aceste erori ale arbitrilor. Anul trecut noi am recuzat acest cuplu de arbitri. Am facut memoriu si ne-am dorit sa nu ne mai arbitreze cat suntem la acest nivel, dar federatia a hotarat sa-i delege la acest joc in care noi speram la doua puncte, a afirmat Pera.

Dupa acest succes, HC Zalau a urcat pe locul cinci in clasament, urmand ca in etapa viitoare, ultima a turului, programata duminica, de la ora 11, sa intalneasca pe teren propriu vicecampioana Universitatea Jolidon Cluj.

Meciul de duminica va fi oficiat de Gheorghe Bejinariu (Arges) si Alin Carligeanu (Bucuresti).

Rezultatele etapei a XII-a:

Tomis Constanta – SCM Craiova 32 – 22, Rulmentul Brasov – HCM Stiinta Baia Mare 26 – 24, CSM Cetate Devatrans – HCM Roman 26 – 31, Universitatea Resita – HC Zalau 27 – 31, Universitatea Jolidon Cluj – CSM Bucuresti 36 – 26, HCM Buzau – HC Dunarea Braila 21 – 21.

Partida dintre Oltchim Ramnicu Valcea si HC Otelul Galati a avut loc ieri, de la ora 17.

Programul etapei de duminica, ultima a turului: HC Dunarea Braila – Tomis Constanta, CSM Bucuresti – HCM Buzau, HC Zalau – U Jolidon Cluj, HCM Roman – Universitatea Resita, HC Otelul Galati – CSM Cetate Devatrans, HCM Stiinta Baia Mare – Oltchim Ramnicu Valcea, SCM Craiova – Rulmentul Urban Brasov.

1. Oltchim Rm. Valcea 11 11 0 0 398 – 249 22p

2. Univ. Jolidon Cluj 12 10 1 1 391 – 331 21p

3. CSM Bucuresti 12 8 1 3 376 – 369 17p

4. Tomis Constanta 12 7 2 3 356 – 312 16p

5. HC Zalau 12 7 0 5 307 – 301 14p

6. HC Dunarea Braila 12 6 2 4 299 – 308 14p

7. HC Otelul Galati 11 4 4 3 277 – 263 12p

8. HCM Stiinta Baia Mare 12 6 0 6 321 – 323 12p