HC Zalau, locul doi la Cupa Anului Nou

Magazin Salajean 4 ianuarie 2007 0

Formatia feminina de handbal HC Zalau a participat la finalul saptamanii trecute la editia a doua a Cupei Anului Nou, turneu amical ce a avut loc la Ramnicu Valcea. A fost o competitie amicala, la care au participat patru echipe din Liga Nationala de handbal: Oltchim Ramnicu Valcea, HC Zalau, Tomis Constanta si HCM Roman. In primul meci al turneului, HC Zalau a fost la un pas de a obtine o remiza in fata Imasinii de handbalI Oltchim, pierzand in ultima secunda la o diferenta de un singur gol, 27 – 26. Handbalistele antrenate de Ioan Gherhardt au condus la pauza cu o diferenta de trei goluri, 8 – 11, insa au fost invinse in ultimul minut al partidei. In al doilea meci al turneului, zalauancele au intalnit moldovencele de la HCM Roman, de care au dispus cu scorul de 28 – 25. In ultimul meci pe care HC Zalau l-a sustinut la turneul de la Valcea, zalauancele au pierdut la o diferenta de un gol, scor 24 – 25, in fata echipei Tomis Constanta. La finalul competitiei, echipa de sub Meses s-a clasat pe locul doi, la fel ca in editia trecuta, singura diferenta fiind ca echipa era condusa atunci de pe margine de Gheorghe Tadici, iar acum este antrenata de Ioan Gherhardt.