HC Zalău încheie cu patru victorii grupele Cupei EHF

Handbal Club Zalău a pierdut ultimul meci din faza grupelor Cupei EHF, cedând sâmbătă cu scorul de 19 – 30 pe terenul campioanei Suediei, H 65 Hoors. Formaţia antrenată de Tadici a făcut deplasarea din postura de calificată în sferturile de finală ale competiţiei, având patru victorii şi o înfrângere până la partida de sâmbătă.
Tadici a declarat încă de la plecarea spre Suedia că va trimite în teren în acest meci şi jucătoarele de pe bancă, care au activat mai puţin în partidele anterioare, mai ales că pentru formaţia de la poalele Meseşului urmează alte două partide într-o săptămână, una în campionat, iar alta în Cupa României.
Echilibrul s-a menţinut doar în primele minute, iar de la 3 – 3, gazdele au marcat de patru ori consecutiv, ducând scorul la 7 – 3. Până la pauză, suedezele s-au desprins la şapte goluri, 15 – 8.
Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, tabela indica 23 – 17 pentru gazde, după care, Hoors a marcat de cinci ori consecutiv, desprinzându-se la 11 goluri, 28 – 17, diferenţă înregistrată şi la finalul meciului, 30 – 19.
În urma rezultatului de la Hoors, HC Zalău termină Grupa D pe poziţia secundă, locul întâi fiind ocupat de Larvik, formaţie ce a învins sâmbătă cu 34 – 29 echipa cehă, DHK Banik Most.
H 65 Hoors: Gry Bergdahl, Jannike Wiber – Mikaela Massing (7), Kristin Thorleifsdottir (5), Emma Lindgvist (3), Emma Rask (3), Anna Bardis (2), Sofia Hvenfelt (2), Anna Olsson (2), Marie Wall (2), Ida Gullberg (1), Anna Johannson (1), Evelina Kallhage (1), Tilda Winberg (1) şi Amanda Andersson. Antrenor: Ola Manson
HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Roxana Rob (6), Dana Abed Kader (3), Claudia Constantinescu (2), Ana Maria Dragut (2), Raluca Irimia (2), Valentina Panici (2), Cristiana Nica (2), Diana Nichitean (1), Larisa Tamaş, Ana Ciolan, Sabrina Lazea şi Andrada Trif. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici