HC Zalău, eliminată prematur din cupele europene

După ce a terminat la egalitate, scor 25 – 25 meciul tur cu Borussia Dortmund din faza a II-a preliminară a Cupei EHF, HC Zalău a pierdut cu 20 – 24 returul din Germania, desfăşurat duminică seara, ratând astfel calificarea în faza a III-a preliminară a competiţiei.
Borussia a avut 3 – 0 încă din primele minute, dar Zalăul şi-a intrat în joc în minutul 5, restabilind egalitatea la 4. S-a mers “cap la cap” până la 7, după care, gazdele s-au desprins din nou, Huber fiind principala marcatoare a nemţoaicelor.  Echipa germană a avut plus trei la pauză, 13 – 10.

Partea secundă a fost mai echilibrată, dar tot nemţoaicele au câştigat-o la o diferenţă de un gol, 11 – 10. Borussia s-a desprins la cinci goluri imediat după revenirea de la vestiare, iar până la final, Zalăul s-a apropiat o singură data la două goluri, în minutul 54, când tabela a indicat 21 – 19.

În sezonul trecut, HC Zalău a ajuns până în sferturile de finală ale Cupei EHF, fiind eliminată de formaţia turcă, Kastamonu Belediyesi.

Bor Borussia Dortmund: Woltering Clara, Duijndam Rinka – Van Kreij Harma (5), Mack Linda (2), Einarsdottir Hildigunnur (2), Grijseels Alina (4), Stockschlader Johanna, Huber Svenja (7), Bleckmann Dana, Fujita Asuka, Muller Karoline (2), Weisheitel Saskia, Muller Anne, Kockel Leonie, Ten Holte Yara, Vaszari Virag (2). Antrenori: Korn Christoph (principal), Smits Gino (secund)

HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen – Roxana Szollosi (8), Valentina Panici (2), Andrada Mihalcea, Claudia Constantinescu (4), Cristiana Nica , Raluca Irimia (4), Dana Abed-Kader (2), Alexandra Severin, Andrada Berbece, Aura Popescu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici

Sursa foto: Paul Ursachi

2 Thoughts to “HC Zalău, eliminată prematur din cupele europene”

1. aaa

apropo…suplimentarea bugetului pentru participarea in cupele europene mai este justificata?