HC Zalău, ca şi eliminată din Europa

HC Zalău a pierdut la o diferenţă usturătoare meciul tur din cadrul semifinalei Cupei EHF, în faţa formaţiei franceze Metz Handball, liderul din prima ligă franceză.
Scorul final al meciului a fost 34 – 15 în favoarea echipei gazdă, după ce Metz a avut şi la pauză un avantaj liniştitior, 15 – 7.
Echipa zălăuană a reuşit să ţină pasul cu formaţia gazdă doar 15 minute, la finalul cărora tabela arăta 8 – 5 pentru Metz.
Diferenţa de valoarea dintre cele două formaţii a început să-şi spună tot mai mult cuvântul, iar HC Zalău a intrat la vestiare cu un handicap de opt goluri.
Cei aproximativ 5.000 de suporteri francezi, prezenţi în Arena din Metz au fost şi în repriza a doua al optulea jucător pentru gazde, Zalăul fiind nevoită să se mulţumească cu doar 15 goluri marcate până la final.
Partida retur este programată duminică, 14 aprilie, în Sala Sporturilor din Zalău, de la ora 20, însă HC Zalău mai poate ajunge doar printr-un miracol în finala Cupei EHF.