HC Zalău a pierdut primul meci din cadrul Cupei „Roman Vodă-Muşat”

HCM Roman – HC Zalău 31 – 23 (18 – 11)

Fără aportul a trei dintre titulare, portarul Mihaela Mureşan, şi pivoţii Georgiana Ciuciulete şi Crina Pintea, HC Zalău a pierdut primul duel din cadrul turneului de verificare de la Roman, Cupa „Roman Vodă Muşat”.
Echipa zălăuană a fost învinsă cu scorul de 23 – 31 de formaţia gazdă, după ce în urmă cu o săptămână, handbalistele lui Tadici s-au impus cu 29 – 25 în faţa romaşcanelor.
Începutul de partidă a fost echilibrat, Zalăul reuşind chiar să preia conducerea de două ori (5 – 4 şi 6 – 5) în primul sfert de oră. Elevele lui Tadici nu au mai marcat însă niciun gol în următoarele şase minute, iar Romanul a reuşit să se desprindă la cinci goluri (11 – 6) în minutul 20. Avantajul formaţiei gazdă a continuat să se mârească până la finalul primei reprize, jucătoarele antrenorului Florin Pera conducând cu 18 – 11 la pauză.
Gazdele au câştigat şi partea secundă, la o diferenţă de un gol (13 – 12), iar rezultatul final a fost 31 – 23.
Cea mai bună marcatoare din echipa zălăuană a fost internaţionala de tineret, Claudia Constantinescu, cu şapte reuşite, iar pentru Roman, cele mai multe goluri au fost marcate de Dana Băbeanu (7).
La turneul de la Roman mai participă CSM Bucureşti, formaţie la care s-a transferat în această vară Adriana Holhoş şi cu care HC Zalău se va duela joi, de la ora 10.
Miercuri după-amiază este programat al doilea joc, dintre HCM Roman şi CSM Bucureşti.
HCM Roman: Tereza Pâslaru, Andreea Polocoşer, Paula Vişan – Ana Maria Horobeţ (3), Monica Amoagdei, Raluca Agrigoroaei (2), Ana Iuganu (3), Oana Chiţacu (2), Radina Krumova (2), Ştefania Bălăceanu, Dana Băbeanu (7), Carmen Stoleru (5), Radostina Gemkova (3) şi Gabriela Mihalschi (4). Antrenor: Florin Pera
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Adina Mureşan – Loredana Pera (2), Carmina Bădiţă (1), Florina Ciobanu, Andrada Pop (2), Florina Ţurcaş, Andrada Trif (2), Roxana Varga (6), Marina Cicic (1), Bianca Buruian, Claudia Constantinescu (7), Ana Maria Şomoi (2). Manager: Gheorghe Tadici