HC Zalău a părăsit Cupa României

Gheorghe Tadici a deplasat la Constanţa un lot alcătuit din doar opt jucătoare, majoritatea rezerve, după ce a declarat încă dinaintea începerii returului că nu va pune accentul nici în acest an pe Cupa României

Federaţia Română de Handbal a programat miercuri după-amiaza meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, fază în care HC Zalău a evoluat pe terenul formaţiei Universitatea Neptun Constanţa. Cum managerul Gheorghe Tadici a declarat încă dinaintea începerii returului că nu va pune accentul nici în acest an pe cea de-a doua competiţie internă, lotul care s-a deplasat la malul mării a fost alcătuit din doar opt jucătoare, majoritatea fiind handbaliste ce au evoluat puţine minute în partidele anterioare.
De cealaltă parte, Universitatea Neptun Constanţa a aliniat formula de bază, exceptând câteva jucătoare care se confruntă cu probleme de sănătate, iar după primele 11 minute avea deja un avans de şapte goluri pe tabelă, 8 – 1. Scorul a devenit 9 – 2 după primul sfert de oră, iar la pauză, gazdele aveau un avans tot de şapte goluri, 16 – 9.
Rezervele Zalăului nu au reuşit să ţină pasul nici în partea secundă cu handbalistele de la malul mării, iar Constanţa s-a distanţa la 11 goluri în repriza a doua, scorul final devenind 31 – 19.
În celelalte şapte partide s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Unirea Slobozia – CSM Bucureşti 21 – 26, Rapid Bucureşti – SCM Craiova 26 – 33, HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti 21 – 18, CSM Cetate Devatrans – SC Mureşul Târgu Mureş 36 – 23, ASC Corona Braşov – HCM Baia Mare 21 – 25, „U” Alexandrion Cluj – CSU Ştiinţa Bucureşti 33 – 21, HC Dunărea Brăila – HCM Roman 16 – 13.
„U” Neptun Constanţa: Paula Vişan, Mihaela Petrescu – Andreea Ivan (7 goluri), Andreea Enescu (6), Larisa Tămaş (6), Cristina Strahan (4), Alexandra Iovănescu (4), Andreea Barbos (1), Andreea Mărginean (1), Mădălina Toma (1) şi Alexandra Orşivschi. Antrenor: Ion Crăciun
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ – Marina Cicic (9), Florina Ciobanu (5), Andrada Maior (2), Costela Lazăr (1), Florina Ţurcaş (1), Alexandra Ciunt (1) şi Adina Cârligeanu. Manager: Gheorghe Tadici