HC Zalău a obţinut doar un punct pe terenul Galaţiului

HC Zalău rămâne fără victorie după primele două etape din actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. Dacă în prima rundă, echipa lui Tadici a cedat pe teren propriu cu scorul de 22 – 26 în faţa mult mai valoroasei CSM Bucureşti, duminică, handbalistele zălăuane nu au reuşit să treacă de CSM Galaţi. HC Zalău a condus cu 14 – 9 la pauză, dar partea secundă nu a mai fost la fel de bună pentru formaţia de la poalele Meseşului, care s-a văzut egalată până la final de echipa gazdă.
Zălăuancele au început în forţă partida, iar după un sfert de oră au avut avantaj de patru goluri, 8 – 4. Andrada Mihalcea, Roxana Szollosi şi Claudia Constantinescu au fost principalele marcatoare ale Zalăului, formaţia condusă de Tadici intrând la cabine cu avantaj de cinci goluri.
Cu 12 minute înainte de final, Zalăul avea un avans de patru goluri, 21 – 17, dar gazdele au revenit în final pe fondul unor ratări ale Zalăului şi au egalat la 24.
În etapa viitoare, HC Zalău va evolua pe teren propriu, împotriva celor de la HC Dunărea Brăila.
Rezultatele complete din etapa a II-a: CSM Cluj-Napoca – CSM Slatina 20 – 21, CSM Roman – SCM Gloria Buzău 18 – 19, HC Dunărea Brăila – HC Minaur Baia Mare 24 – 24, CSM Galaţi – HC Zalău 24 – 24, Corona Braşov – CSM Bucureşti 20 – 22, Măgura Cisnădie – Gloria Bistriţa 22 – 21. Partida dintre SCM Rm. Vâlcea – SCM Craiova va avea loc joi, 13 septembrie.
1. CSM Bucureşti 2 2 0 0 48 – 42 6p
2. Măgura Cisnădie 2 2 0 0 44 – 40 6p
3. Minaur Baia Mare 2 1 1 0 49 – 45 4p
4. SCM Rm. Vâlcea 1 1 0 0 24 – 14 3p
5. SCM Craiova 1 1 0 0 30 – 22 3p
6. Gloria Bistriţa 2 1 0 1 51 – 47 3p
7. Corona Braşov 2 1 0 1 50 – 50 3p
8. CSM Slatina 2 1 0 1 40 – 42 3p
9. SCM Gloria Buzău 2 1 0 1 33 – 42 3p
10. HC Zalău 2 0 1 1 46 – 50 1p
11. CSM Galaţi 2 0 1 1 45 – 49 1p