HC Zalau a invins liderul Ungariei

Magazin Salajean 8 decembrie 2008 0

HC Zalau a invins liderul UngarieiIn turneul de la Cluj, gruparea de la poalele Mesesului a castigat la limita, scor 26 – 25, in fata ocupantei primului loc din Ungaria, DVCS Debrecen

HC Zalau a participat la finalul saptamanii trecute la un turneu de verificare, Memorialul Tiberiu Rusu, ce a avut loc in Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca. Pe langa formatia pregatita de Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu au mai participat: U Jolidon Cluj, Rulmentul Brasov si DVCS Debrecen. In cele trei partide disputate, HC Zalau a inregistrat doua victorii, in fata echipelor U Jolidon Cuj si DVCS Debrcen, o infrangere in fata echipei Rulmentul Brasov. Trebuie insa mentionat ca in partida cu brasovencele, din formatia zalauana au lipsit sase jucatoare de baza: Adriana Holhos, Alina Czeczi, Georgiana Coadalata, Florina Turcas, Mihaela Ivan si Mirela Nichita. Nu m-au interesat rezultatele la acest turneu. Am vrut sa le dau posibilitatea si celorlalte jucatoare sa evolueze, dar in meciul cu Brasovul am vrut sa si protejez jucatoarele titulare. In primul meci al turneului, handbalistele zalauance au intalnit echipa gazda, U Jolidon Cluj, de care au dispus cu scorul de 26 – 25, dupa ce la pauza tot HC Zalau avea un avans de trei goluri (13 – 10). La mai putin de doua ore de la incheierea acestui meci, echipa zalauana a intalnit Rulmentul Brasov, partida in care Gheorghe Tadici a menajat sase titulare, iar brasovencele s-au impus in final la o diferenta de 13 goluri (32 – 19). Ultima partida a avut loc in fata ocupantei primului loc din Ungaria, DVCS Debrecen, partida in care jucatoarele de la HC Zalau au avut o evolutie foarte buna, iar la final s-au impus la limita, scor 26 – 25. Unguroaicele au inceput mai bine meciul, conducand in primul sfert de ora, insa pe finalul primei reprize, HC Zalau a revenit, avand la pauza un avans de un gol. Cu Debrecen, fetele au jucat foarte bine, spre surprinderea tuturor. Sunt multumit de evolutia pe care au avut-o la acest turneu. Pauza din Liga Nationala a fost benefica pentru noi. Fetele sunt mai puternice la toate capitolele. In aceasta saptamana vom pune accentul mai mult pe pregatirea tehnico-tactica, a afirmat managerul general, Gheorghe Tadici, dupa turneul de la Cluj. Jucatoarele remarcate la acest turneu sunt: Adriana Holhos, Mihaela Ivan, Alina Czeczi, Georgiana Coadalata si junioara Andreea Tamas. Desi a evoluat doar in doua din cele trei partide sustinute, Adriana Holhos a fost desemnata la final golgetera Memorialului Tiberiu Rusu. Gruparea de la poalele Mesesului a terminat pe locul trei turneul de la Cluj, fiind depasita doar la golaveraj de ocupanetele primelor doua locuri, Rulmentul Brasov si DVCS Debrecen. HC Zalau va organiza un turneu de verificare in perioada 11 – 12 decembrie, la care vor mai participa U Jolidon Cluj, CSM Cetate Deva si campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea. Liga Nationala de handbal feminin se va relua peste doua saptamani, cand HC Zalau va intalni, in deplasare, HCM Roman.