HC Zalău a câştigat la pas duelul cu CSM Slatina

Handbal Club Zalău a obţinut duminică după-amiaza a noua victorie din acest sezon, câştigând cu scorul de 34 – 25 duelul de pe teren propriu cu CSM Slatina. Echipa zălăuană nu a avut nicio emoţie, având un avantaj liniştitor încă de la finalul primei reprize, 17 – 10.
Raluca Kelemen a devenit noul titular în poarta Zalăului, având în vedere că Paula Teodorescu va deveni mămică, iar în teren, Tadici a început cu Teodora Popescu pe postul de pivot, aceasta marcând şi primul gol al meciului.
Zălăuancele s-au apărat bine în prima parte, dar au irosit multe atacuri, unele din poziţie de „unu la unu”, diferenţa de la pauză putând fi chiar mai mare de şapte goluri.
În partea secundă, Tadici a început cu rezervele, dar acestea au reuşit să păstreze avansul de şapte goluri doar în primul sfert de oră din partea secundă. Timp de şapte minute, Zalăul nu a mai înscris niciun gol, iar Tadici a solicitat timp de odihnă la 27 – 24, introducând pe final o parte dintre titulare. Situaţia pe tabelă s-a schimbat imediat, iar HC Zalău s-a desprins la nouă goluri, Dana Abed-Kader şi Alexandra Severin fiind jucătoarele cu golul în ultimele zece minute.
„Suntem în grafic, aşa cum ne-am propus. Am obţinut o victorie cât se poate de clară. După cum aţi văzut, am dat posibilitatea să evolueze încă din start şi jucătoarelor tinere şi, cu bune, cu rele, câteva dintre ele promit. Aşteptăm cu încredere meciurile următoare, în special cele din Final-Four-ul Cupei României. Este bine că suntem în top, alături de CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea. Urmează ca în perioada următoare să ne consolidăm şi lotul, să vedem cine pleacă şi cine vine”, a declarat Gheorghe Tadici.
După victoria de duminică, echipa zălăuană a acumulat 29 de puncte, urmând ca în runda următoare să evolueze pe terenul echipei Gloria Bistriţa-Năsăud.
HC Zalău: Raluca Kelemen, Adina Sabău, Paula Teodorescu – Alexandra Severin (7), Dana Abed-Kader (6), Valentina Panici (5), Teodora Popescu (4), Diana Nichitean (2), Anamaria Mihart (2), Roxana Szollosi (2), Sabrina Lazea (2), Daniela Corban (1), Cristiana Nica (1), Raluca Irimia şi Bianca Berbece. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
CSM Slatina: Elena Nagy, Lăcrămioara Stan – Clara Vădineanu (5), Geanina Draghici (4), Diana Constantinescu (4), Adina Cârligeanu (3), Iulia Andrei (3), Raluca Dăscălete (2), Elena Fulgoi (2), Ana Maria Chirigiu (2), Oana Chitacu, Hermina Stoicănescu, Nicoleta Rusu şi Lorena Ostase. Antrenor: Victorina Bora

One Thought to “HC Zalău a câştigat la pas duelul cu CSM Slatina”

Fetele tinere joaca din ce in ce mai bine si promit multpentru anul viitor. Mana lui Tadici ,inca odata ….Bravo lui ! Are ochi bun pentru jucatoare de perspectiva !