Hattrick pentru Farcas

Magazin Salajean 1 august 2008 0

Atacantul echipei FC Zalau a marcat toate cele trei goluri in meciul cu Victoria Carei

FC Zalau – Victoria Carei 3 – 0 (1 – 0)

Gruparea antrenata de Marius Pasca a sustinut miercuri un meci de verificare impotriva formatiei Victoria Carei, echipa ce a pierdut in aceasta vara meciul de promovare in Liga a III-a. Dupa ce a fost invinsa sambata trecuta cu scorul de 2 – 0 in fata echipei FC Baia Mare, FC Zalau a avut miercuri o alta fata in meciul cu Victoria Carei. Sigur ca adversarul a fost unul mai accesibil, insa si jocul echipei zalauane a fost mai bun decat cel din partida cu maramuresenii. Prima actiune notabila a avut loc in minutul cinci al meciului, cand lovitura libera executata de Toth Karoly, de la 18 metri, a trecut putin peste transversala.

Sapte minute mai tarziu, mijlocasul Oros a trimis un sut destul de slab de la 16 metri, retinut fara nici o problema de portarul oaspetilor. In minutul 15, Toth a centrat de pe partea dreapta, dar Bode a trimis pe langa poarta. Doua minute mai tarziu, un jucator al echipei oaspete a trimis un sut destul de bun de la aproximativ 20 de metri, insa Notigan a retinut fara probleme. Gigi Gorga putea deschide scorul in minutul 28, dar sutul acestuia din interiorul careului a trecut mult peste poarta. Si sutul lui Toth Karoly, din minutul 40, trimis din afara careului a fost destul de slab. Oaspetii au fost si ei aproape sa deschida scorul in minutul 41, insa sutul din interiorul careului trimis de un atacant al echipei din Carei a fost retinut de Notigan. In minutul 44, Toth l-a pus la incercare pe portarul oaspetilor cu un sut foarte bun de la aproximativ 18 metri, retinut in doi timpi de goalkeeper-ul Careiului. FC Zalau a descris scorul in ultimul minut al primei reprize prin atacantul Adrian Farcas. Acesta a primit o pasa foarte buna in adancime de la Oros si, ramas singur cu portarul advers, l-a driblat pe acesta dupa care a trimis mingea in plasa. La doar opt minute de la reluare, acelasi Farcas a majorat avantajul zalauanilor, dupa o pasa foarte buna din propriul careu a fundasului Vasile Jula, peste toata apararea adversa. Trei minute mai tarziu, Oros a trimis o diagonala foarte buna pe partea dreapta pentru Gorga, dar acesta a sutat mult peste transversala din interiorul careului. Acelasi Gorga a trecut pe langa gol in minutul 59, cand a ajuns prea tarziu la centrarea lui Niculaut, de pe partea dreapta. Tabela a fost inchisa de acelasi Farcas, in minutul 72, cand l-a invins pe portarul oaspetilor cu un sut din interiorul careului. Una dintre cele mai mari ocazii ale zalauanilor s-a irosit in minutul 90, cand Radu Blaga, singur cu portarul advers, a sutat mult peste poarta de la aproximativ noua metri, dupa o centrare de pe partea dreapta a atacantului Farcas. In mare, sunt multumit de atitudinea jucatorilor, dar unii mai trebuie sa lucreze la acest capitol. Trebuie sa ne schimbam atitudinea daca vrem sa facem treaba buna in campionat, a declarat Pasca. Ieri, dupa inchiderea editiei, FC Zalau a mai sustinut o partida de verificare impotriva echipei Spicul Ardud.