Guset pe trei, Bita pe sapte, Paula a abandonat

Magazin Salajean 26 iunie 2007 0

Guset pe trei, Bita pe sapte, Paula a abandonatLa finele saptamanii trecute a avut loc la Milano (Italia) o noua editie a Cupei Europei, la care au fost prezenti si trei sportivi de la Clubul Sportiv Municipal Zalau, Gheorghe Guset, Samuel Bita si Paula Todoran.Chiar daca a aruncat cu 68 de centimetri mai putin decat la editia precedenta, greul zalauan s-a clasat pe pozitia a III-a, cu o aruncare ce a masurat 19, 58 metri. In proba de 3.000 de metri obstacole, Samuel Bita s-a clasat pe pozitia a saptea. Paula Todoran nu a avut o zi prea buna, abandonand cursa de 5.000 de metri cand mai avea de parcurs trei tururi. Motivul nu a fost o accidentare, ci dozarea gresita a efortului, alergand prea tare la inceput. In clasamentul final, echipa nationala de fete s-a clasat pe locul doi, in timp ce echipa de baieti a ocupat locul patru. Va reamintim ca Gheorghe Guset s-a clasat pe locul 3 si la editia de anul trecut, cand a inregistrat o aruncare de 20, 26 metri. Sa speram ca Paula Todoran nu va pati acelasi lucru si la Campionatele Europene sau la Campionatele Mondiale Universitare. Pentru Paula Todoran este al doilea concurs pe care l-a abandonat in acest an, dupa ce, in urma cu aproape o luna, a abandonat cursa din cadrul Grand-Pix-ului de la Bucuresti.