Guset, la al 32-lea titlu de campion national

Magazin Salajean 31 iulie 2007 0

La finalul saptamanii trecute au avut loc in capitala Campionatele Nationale de Atletism, la care au participat si 9 sportivi de la Clubul Sportiv Municipal Zalau. Acestia sunt: Gheorghe Guset (aruncarea greutatii), Paula Todoran, Simona Maxim, Constantin Manerean, Ionut Balota, Cristian Turcu (dubla legitimare la CSM Zalau – Politehnica Timisoara) si Alina Clodeanu (10.000 si 5.000 de metri), Valeriu Vlas (5.000 de metri) si Samuel Bita (3.000 de metri obstacole). Dintre acestia, doar trei s-au clasat pe podium: Gheorghe Guset, Paula Todoran si Samuel Bita. Greul zalauan si-a trecut in cont al 32-lea titlu de campion national, dupa ce a ocupat prima pozitie in proba de aruncare a greutatii, cu o aruncare de 19, 62 de metri. Paula Todoran a ocupat pozitia a doua atat in proba de 5.000 de metri, cat si in cea de 10.000 de metri, in timp ce Samuel Bita a terminat pe locul trei proba de 3.000 de metri obstacole. Simona Maxim s-a clasat doar a cincea la 10.000 de metri, iar la 5.000 de metri, locul patru. In proba masculina de 10.000 de metri, Ionut Balota a terminat pe pozitia a patra,Valeriu Vlas a ocupat locul sase, iar Ioan Mihnea a ocupat pozitia a 14-a.