Ghinionisti

Magazin Salajean 3 martie 2008 0

GhinionistiDupa aproximativ un an si jumatate, iubitorii fotbalului din Salaj au putut sa vada vineri, la Simleu Silvaniei, un meci de Liga a III-a. Noua echipa salajeana, Olimpia Silvania Simleu Silvaniei a primit vizita formatiei Gaz Metan Targu Mures, intr-un meci contand pentru prima etapa a returului. Din pacate, debutul echipei patronate de Dumitru Ardelean in al treilea esalon fotbalistic al tarii nu a fost deloc favorabil. Fotbalistii antrenati de Vasile Pasca au pierdut meciul cu scorul de 3 – 2, dupa ce la pauza tot oaspetii conduceau cu scorul de 2 – 1. Per ansamblu, echipa din Simleu a avut o evolutie buna, insa au fost de ajuns doar trei greseli de care oaspetii au stiut sa profite pentru a castiga meciul. Daca la primele trei goluri, doar o parte din vina i se poate reprosa portarului Groze, acesta a gresit ca un incepator la al treilea gol, scapand in plasa mingea trimisa dintr-o lovitura libera de la aproximativ 35 de metri. Oaspetii au deschis repede scorul, in minutul 7, prin Serban, care a profitat de o nesincronizare in apararea simleuana. Jocul a continuat sa se dispute mai mult la mijlocul terenului, iar in minutul 27 Marius Mandrut a trecut pe langa egalare, ratand inexplicabil de la un metru cu poarta goala o centrare a lui Ulmeanu venita de pe partea dreapta. Jucatorii de sub Magura au spart insa gheata trei minute mai tarziu, cand Ulmeanu l-a invins pe portarul advers cu un sut din interiorul careului. A venit insa minutul 39, cand oaspetii au trecut din nou in avantaj. Acestia au beneficiat de o lovitura de colt de pe partea dreapta, mingea a trecut peste toata apararea simleana, iar Miclea a trimis o bolta in coltul opus al portii aparate de Groze, lasandu-l fara replica pe acesta. Mandrut s-a jucat din nou cu nervii spectatorilor in ultimul minut al primei reprize, ratand din nou cu poarta goala dupa o centrare a lui Ulmeanu venita tot de pe partea dreapta. La reluare, simleuanii pareau la fel de dornici de a obtine o victorie,chiar daca erau condusi pe tabela, iar in minutul 57 au reusit sa restabileasca egalitatea prin Lazar. Acesta a preluat foarte bine o diagonala a lui Suteu venita de pe partea stanga, a driblat portarul advers si a impins mingea cu latul in plasa. Olimpia Silvania putea trece chiar in avantaj patru minute mai tarziu, insa patrunderea pe centru a lui Ulmeanu nu a fost finalizata, acesta fiind ajuns din spate de un fundas advers care a trimis mingea in corner. Din pacate, toate sperantele simleuanilor pentru obtinerea unei victorii s-au naruit in minutul 68. Oaspetii au beneficiat de o lovitura libera de la aproximativ 35 de metri executata de Boitos, insa Groze a scapat mingea in plasa printre maini. Dupa esecul suferit vineri, echipa patronata de Dumitru Ardelean a coborat in zona fierbinte, avand doar 16 puncte acumulate. In urmatoarea etapa, care va avea loc vineri, Olimpia Silvania Simleu Silvaniei va intalni in deplasare ocupanta locului 10, Unirea Ungheni.

Olimpia Silvania: Groze – Kallai, Muresan, Teger, Crisan, Lazar, Lupo, Simioanca, Suteu, Mandrut si Ulmeanu. Au mai evoluat: Borz si Barnutiu. Antrenor principal: Vasile Pasca. Antrenor secund: Crisan Eugen.