Gheorghe Guset – cel mai bun sportiv al Salajului

Magazin Salajean 21 decembrie 2006 0

Gheorghe Guset - cel mai bun    sportiv al SalajuluiDaca anul trecut intocmirea clasamentului celor mai buni zece sportivi ai judetului a atras dupa sine si o serie de controverse, in acest an situatia a fost cat se poate de clara. Anul trecut, Gheorghe Guset a ocupat prima pozitie, alaturi de cele patru vicecampioane mondiale, Tereza Tamas, Raluca Ivan, Roxana Gatzel si Ramona Maier. Insa, in acest an, sportivul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau ocupa singur prima pozitie. Cu toate ca a implinit varsta de 38 de ani, pentru Gheorghe Guset anul acesta a fost cel mai bun din cariera. Cea mai buna performanta din acest an a greului zalauan a fost locul cinci la Campionatele Mondiale, cea mai buna clasare a unui aruncator de greutate roman, din toate timpurile. A mai obtinut titlul national atat in sala, cat si in aer liber; campion balcanic in sala, unde a si stabilit un nou record (20,72 m), dupa ce tot el l-a detinut si pe cel anterior; a depasit pragul de 21 de metri, stabilind un nou record national (21,04 m); locul II la Cupa Europeana de aruncari si locul III la Cupa Europei. Pe locul secund se situeaza atleta Paula Todoran, dubla campioana nationala si recordmena nationala in proba de 20 de kilometri, alergare pe sosea. Locul trei este ocupat de handbalista Lia Cristina Santamarean, componenta a echipelor de junioare I si de senioare, care in acest an a cucerit medalia de argint cu echipa nationala de tineret, la Campionatul Mondial din Canada. Cristian Boldut, de la CS Vidalis Zalau, ocupa pozitia a patra. Karateka zalauan a obtinut in acest an titlul de campion national, locul IV la Campionatele Europene de kyokushin si locul II la Campionatele Internationale de kyokushin.