George Guset a stabilit in nou record personal

Magazin Salajean 14 august 2007 0

La Campionatele Nationale de tineret desfasurate la finalul saptamanii trecute la Bucuresti, aruncatorul de greutate, George Guset a stabilit un nou record personal cu o aruncare ce a masurat 13,76 metri. Doar 15 centimetri i-au mai trebuit lui Guset junior pentru castigarea medaliei de bronz, el ocupand la final pozitia a IV-a. De mentionat ca fiul lui Guset este inca junior I, el urmand sa participe si la finalul acestei saptamani la Nationalele de juniori I. Locul I in aceasta proba a fost ocupat de un sportiv din Pitesti, Cacoveanu, a carui aruncare a masurat 14, 73 de metri, iar pozitia a doua a fost ocupata de Matefy, cu o aruncare de 14, 24 de metri. Pe locul 3 s-a clasat Adrian Munteanu, cu o aruncare de 13, 91 de metri.

Daca se pregatea cu noi, castiga o medalie

Antrenoarea lui George, Lorena Boberschi, a precizat ca sportivul ei ar fi obtinut un rezultat mai bun daca s-ar fi pregatit alaturi de ea si de Guset senior. Daca se antrena cu noi, putea castiga o medalie. Nu a facut tehnica cu nimeni doua luni, fiindca noi am fost plecati la lotul national. Pentru un junior este foarte greu daca intrerupe atat de mult pregatirea tehnica. Oricum, sunt foarte multumita de rezultatul sau, mai ales ca a stabilit si record personal, a spus antrenoarea sportivului la finalul concursului.