Fiti alaturi de Guset !

Magazin Salajean 16 octombrie 2008 0

Fiti alaturi de Guset !Greul zalauan a inceput marti dializa

La varsta de numai 40 de ani, Gheorghe Guset, multiplul campion si recordman national la aruncarea greutatii, trece in aceste zile prin cele mai grele momente ale vietii sale. Uriasul din Carpati este nevoit sa faca un transplant de rinichi pentru a mai putea trai. Guset a si inceput de marti dializa, iar ieri, la Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal din Cluj-Napoca a facut din nou dializa. Practic, Ghita a fost prezent ieri la Cluj-Napoca pentru a-si face transplantul de rinichi, insa a fost amanat pentru a treia oara. Aceasta, din cauza incompatibilitatii donatorilor cu organismul sportivului. Antrenoarea si partenera lui de viata, Lorena Boberschi, ne-a precizat ca Guset nu a fost complet refacut dupa viroza din ultima perioada. La inceput, rinichii i-au fost afectati in proportie de 80 la suta, insa acum sunt afectati in totalitate, motiv pentru care a si fost nevoit sa inceapa de doua zile dializa. Vestea ca rinichii ii sunt grav afectati a primit-o ca un fulger, exact de ziua lui, in data de 28 mai. A fost nevoit sa renunte la cariera sportiva, nemaiputand fi prezent nici la Jocurile Olimpice desfasurate in aceasta vara, la Beijing. Cumplita boala de care sufera multilpul campion national a facut ca acesta sa slabeasca nu mai putin de 26 de kilograme in ultima perioada, ajungand de la 144 de kilograme la 118. Cum nu a putut face nici ieri transplantul de rinichi, Guset s-a intors la Zalau, asteptand in orice moment un nou semnal al doctorului Mihai Luncan, cel care va face operatia. Cu siguranta, nimeni nu s-ar fi gandit in urma cu cativa ani ca acest munte de om va fi nevoit sa faca un transplant de rinichi pentru a putea continua sa traiasca, insa, de multe ori, viata te loveste cand ti-e lumea mai draga. In urma cu doi ani obtinea locul cinci la Campionatele Mondiale de la Moscova, cea mai buna performanta a tuturor timpurilor inregistrata de un aruncator roman de greutate, iar azi, viata sa atarna de un fir de ata. Gheorghe Guset a inceput atletismul in 1984, la CSS Zalau, iar din 1990 este maestru al sportului. Este primul si singurul aruncator roman de greutate care a aruncat peste 21 de metri.

Cele mai importante rezultate: campion national intre anii 1990 – 2007; a participat la 21 de editii a Campionatelor Balcanice, devenind de 16 ori campion balcanic, de patru ori ocupant al pozitiei secunde, iar o data s-a clasat pe locul trei; a fost prezent la 13 editii ale Cupei Europei, ocupand de 5 ori prima pozitie, de patru ori locul doi si tot de patru ori locul trei; a participat la opt editii a Campionatelor Europene, cea mai buna clasare fiind in 2000, la Gent, cu o aruncare de 20.21 metri; la Campionatele Mondiale a fost prezent de cinci ori, obtinand in 2006 locul 5 la Moscova (cea mai buna clasare a unui aruncator roman de greutate din toate timpurile); a fost prezent la trei editii ale Jocurilor Olimpice, iar in acest an a avut indeplinit baremul B pentru Jocurile Olimpice de la Beijing.