Final cu obiectiv ratat

Magazin Salajean 21 aprilie 2008 0

Final cu obiectiv ratatVM Remat Zalau a sustinut sambata ultimul meci din actualul sezon al Diviziei A1 la volei, insa obiectivul stabilit la inceputul campionatului nu a fost indeplinit

Gruparea de la poalele Mesesului a intalnit sambata, la Baia Mare, formatia Explorari din localitate, in fata careia a pierdut cu scorul de 3 – 0. A fost cel de-al doilea meci pentru stabilirea locurilor 5 – 6, dupa ce, in prima partida, care a avut loc la Zalau, tot baimarenii au invins cu scorul de 3 – 1. Cea mai mare diferenta s-a inregistrat in primul set, cand Gontariu si compania au pierdut cu scorul de 25 – 18. Setul al doilea a fost mai disputat, iar diferenta din final a fost de numai doua puncte (26 – 24), iar in setul trei scorul a fost 25 – 20, tot pentru baimareni. Dupa cele doua infrangeri, zalauanii au incheiat actualul sezon pe locul sase, in timp ce obiectivul stabilit la inceputul de campionat a fost clasarea pe unul din locurile 1 – 4, care permitea si o clasare in cupele europene. Jucatorii se multumesc cu putin. Valoarea lor nu este aceasta, insa nu pot sa demonstreze ca valoarea lor este mai mare. Cu un singur jucator nu se poate face mare lucru. Trebuie sa-si demonstreze lor in primul rand ca pot mai mult, fiindca, daca vor continua sa aiba aceasta evolutie pe viitor, nu ii va baga nimeni in seama, a spus antrenorul Aurel Vlaicu dupa meciul de la Baia Mare. Jucatorii de la VM Remat Zalau vor continua sa efectueze si in aceasta saptamana antremente, urmand ca tot in aceasta saptamana sa se stabileasca si viitorul acestei echipe.

Tot sambata a avut loc si pentru Phoenix Simleu Silvaniei ultimul meci din actualul sezon, voleibalistii pregatiti de Teofil Chis castigand pe teren propriu cu scorul de 3 – 1 in fata echipei CSS LAPI Dej Centrul National. Chiar daca au invins si au incheiat campionatul pe locul 11, simleuanii mai trebuie sa astepte pana in luna iunie pentru a afla daca vor putea continua si in sezonul 2008 – 2009 pe prima scena a voleiului romanesc.