FC Zalau s-a instalat in fotoliul de lider

Magazin Salajean 20 martie 2007 0

FC Zalau s-a instalat in fotoliul de liderPrima etapa din acest an a Ligii a IV-a la fotbal, care a avut loc la finele saptamanii trecute, a programat derby-ul dintre FC Zalau si Rapid Jibou, meci ce a avut loc sambata, de la ora 15, pe Stadionul Municipal din Zalau. Daca in partida tur jibouanii s-au impus cu scorul de 2 – 1, de aceasta data, FC Zalau a fost cea care s-a aflat in avantaj dupa fluierul final, impunandu-se cu scorul de 3 – 2. Trupa lui Pasca a deschis reprede scorul, in minutul patru, prin Gabriel Vasvari care, printr-un sut de la 20 de metri l-a invins usor pe portarul Bonte. 15 minute mai tarziu, atacantul zalauan Marius Mandrut a profitat de o greseala a portarului de la Rapid Jibou, inscriind cu capul din sase metri, scorul devenind astfel 2 – 0 pentru FC Zalau. Chiar daca pana la pauza ambele echipe au mai avut cateva oportunitati de a modifica rezultatul, scorul a ramas acelasi pana la pauza. Ocaziile au continuat pentru ambele echipe si dupa reluare, insa golul a venit abia in minutul 74, cand jibouanul Roja a transformat o lovitura de pedeapsa. In minutul 89, Mihai Bode a marit avantajul pentru gazde, dupa o faza in care a trecut de doi fundasi adversi si de portarul Bonte, ramanand singur cu poarta goala. Insa, ultimul gol al partidei avea sa vina un minut mai tarziu, cand jibouanul Cotut a inscris cu latul dupa o invalmaseala in careul zalauan. Cu aceasta victorie, FC Zalau a trecut in fotoliul de lider, avand cu un punct mai mult decat Rapid Jibou. La finalul meciului, antrenorul Marius Pasca parea multumit de prestatia echipei sale, insa nu a ezitat sa spuna ca unii dintre jucatori nu pot scapa de emotii intr-un meci in care miza este foarte mare. A fost un meci dificil, deoarece Jiboul are in echipa cativa jucatori valorosi, care au evoluat in Liga a III-a si in Liga a II-a, insa, cel mai important este ca am castigat si vreau sa-i felicit pe aceasta cale pe baieti, pentru modul in care s-au daruit. Trebuie sa ne pastram luciditatea, deoarece ne asteapta un meci greu, la Cehu Silvaniei. Referitor la arbitraj, tehnicianul zalauan a fost de parere ca per ansamblu, a fost un arbitraj bun, chiar daca s-au facut si cateva greseli.