FC Zalau a readus fotbalul salajean in lumea buna

Magazin Salajean 2 iunie 2008 0

Dupa doi ani de seceta,

Gruparea patronata de Ioan Morar a reusit sambata dupa-amiaza sa promoveze in Liga a III-a de fotbal, in dauna echipei Spicul Mocira, campioana judetului Maramures. Partida a avut loc la Cluj-Napoca, pe Stadionul CUG (terenul de antrenament al echipei CFR Cluj), iar scorul final a fost 1 – 0, prin reusita din minutul 43 a lui Maior Istvan. Echipa pregatita de Marius Pasca a inceput foarte bine partida, avand prima ocazie a meciului inca din minutul doi, cand a beneficiat de primul corner, dupa o lovitura libera periculoasa, respinsa in afara careului de un fundas baimarean. Doua minute mai tarziu, Cristi Oros a trimis un sut din afara careului, insa mingea a trecut putin pe langa vinclu. Si Mihai Bode a incercat poarta in minutul cinci, dar mingea a trecut pe deasupra portii. In minutul 10, atacantul Farcas a patruns foarte bine pe partea dreapta, i-a pasat lui Maoir, care a sutat peste transversala. Doua minute mai tarziu, Marian Ignat a patruns in careu pe partea dreapta, dar sutul acestuia a fost retinut de portarul echipei baimarene. Singura ocazie din prima repriza a formatiei Spicul Mocira s-a irosit in minutul 25, cand Notigan a iesit gresit la o patrundere spre poarta a unui jucator advers, mingea a trecut de portarul zalauan, dar a fost oprita in drumul sau spre poarta de fundasul Toth Karoly. Zalauanii aveau sa rateze o noua ocazie in minutul 25, cand Bode a trimis mult peste poarta de la aproximativ 11 metri. Un minut mai tarziu, Farcas a interceptat o minge in careul baimarean, dar a sutat pe langa poarta din intoarcere. Si lovitura libera executata in minutul 30 de Cristi Oros a trecut tot pe langa poarta adversa. Gabriel Craciun a fost foarte aproape de a deschide scorul in minutul 34, dar lovitura sa de la aproximativ 30 de metri a trecut milimetric peste transversala. Foarte aproape de poarta a trecut si sutul lui Farcas, din minutul 41, dupa o pasa excelenta a lui Mutu, de pe partea dreapta. Unicul gol al meciului avea sa vina in minutul 44. Cristi Oros a centrat foarte bine de pe partea dreapta, iar Maior Istvan a preluat mingea in careu, dupa care a trimis o torpila sub transversala, lasandu-l fara replica pe portarul advers. Dupa reluare, jocul a inceput sa se echilibreze, insa Spicul Mocira tot nu a reusit sa-si treaca in cont nici un sut pe spatiul portii aparate de Notigan. In minutul 53 atacantul Farcas a patruns in careu pe partea dreapta, dar sutul sau a lovit bara laterala. In minutul 64, echipa din Maramures a beneficiat de o lovitura de colt, la care portarul Notigan a iesit gresit pe centrare, iar Jeler a fost foarte aproape de a restabili egalitatea. Si capitanul maramuresenilor, Cristi Muresan, a incercat sa-l invinga pe Notigan in minutul 69, printr-un sut de la 35 de metri, dar lovitura libera executata de acesta a trecut peste poarta. Doua minute mai tarziu, Gabriel Craciun a patruns in careu pe partea dreapta, insa sutul sau a fost retinut de portarul baimarean. Acelasi Craciun a mai ratat o ocazie si in minutul 78, dupa o lansare in adancime a mijlocasului Cristi Oros. Noul intrat in echipa zalauana, Alexandru Pop, a fost la un pas sa-si treaca numele pe lista marcatorilor in minutul 88, insa sutul sau din careu a fost retinut de portarul echipei din Mocira. Ultima ocazie notabila pentru zalauani avea sa se iroseasca in ultimul minut de joc, cand sutul lui Craciun, de la 20 de metri, a trecut putin pe langa poarta. Cu aproximativ trei minute inainte de fluierul final, fundasul Toth Karoly a trimis cu capul o minge spre portarul Notigan, pe care a fost foarte aproape sa o intercepteze un atacant baimarean. Acesta insa a cazut la marginea careului de 16 metri, moment in care toata banca maramureseana a sarit in picioare, cerand o lovitura de pedeapsa. Insa centralul intalnirii, Sorin Corpodean, nu s-a speriat de protestele baimarenilor, lasand jocul sa continue. La finalul meciului, antrenorul Marius Pasca a declarat: A fost un meci destul de greu, cum m-am si asteptat de altfel, insa cel mai important este ca am castigat si ne-am indeplinit obiectivul. Eu spun ca am castigat pe merit, fiindca adversarul nu a avut nici un sut pe spatiul portii pe toata durata meciului, iar noi am avut foarte multe ocazii. E drept ca pe final jocul s-a mai echilibrat, probabil si pe fondul oboselii si al emotiilor, deoarece aveam avantaj minim. Vreau sa-i felicit pe baieti pentru aceasta calificare si pentru munca depusa timp de un an. Acesta a mai spus ca si-ar mai dori la echipa inca 3 – 4 jucatori noi, pentru a putea avea o evolutie cat mai buna in Liga a III-a. Mi-as dori inca 3 – 4 jucatori la echipa, fiindca in Liga a III-a se joaca la un nivel mult mai ridicat decat in judet. Marti va avea loc o sedinta la sediul clubului de la Stadionul Municipal, in care se va stabili programul din aceasta vara. Jucatorii vor intra cu siguranta intr-o vacanta bine meritata, urmand sa se stabileasca o data la care se vor relua pregatirile pentru sezonul viitor al Ligii a III-a.

FC Zalau: Notigan – Toma, Toth, Craciun, Mutu, Maior, Oros, Bode, Negrean, Ingat si Farcas. au mai evoluat: Blaga, Pop si Roja,