FC Zalău a pierdut lupta cu Sănătatea

Sănătatea Cluj – FC Zalău 4 – 1 (2 – 1)
Au marcat: Alexandru Luca (min. 33), Sergiu Şoş (min. 40), Cristian Nicula (min. 54), Alexandru Gaşpar (min. 72)respectiv Daniel Supuran (min. 44)
FC Zalău rămâne pe loc de play-out, după eşecul înregistrat vineri după-amiaza, în deplasare, în faţa Sănătăţii Cluj, scor 1 – 4. Formaţia pregătită de Vasile Jula şi Cristian Oros a avut un început destul de bun de meci, conducând la capitolul posesie în primele 20 de minute, chiar dacă nu a avut ocazii clare de a înscrie. Sănătatea şi-a trecut în cont prima ocazie în minutul 21, prin Cristian Nicula, care a fost aproape de a deschide scorul.
Cosmin Sabou putea duce Zalăul în avantaj, în minutul 22, dar, scăpat singur cu portarul advers, a întârziat momentul şutului, iar în final a trimis mult peste poarta gazdelor. Două minute mai târziu, a venit rândul gazdelor să rateze din situaţie de „unu la unu”, prin Gaşpar.
În minutul 33, Sănătatea nu mai iartă, iar Alexandru Luca deschide scorul. Cu cinci minute înainte de finalul primei părţi, gazdele au făcut 2 – 0, după o lovitură liberă executată în vinclu de Sergiu Şoş.
Zălăuanii nu se mulţumesc cu rezultatul de pe tabelă, iar în minutul 44, Daniel Supuran primeşte o pasă de Raul Stanciu, pătrunde în careu şi înscrie la colţul lung.
FC Zalău nu începe repriza a doua la fel de bine cum a încheiat-o pe prima, iar gazdele reuşes să-şi majoreze avantajul în minutul 54, ducând scorul la 3 – 1, prin Cristian Nicula. Tot Sănătatea este echipa care mai înscrie o dată, în minutul 72, prin Alexandru Gaşpar, stabilind scorul final.
După eşecul de la Cluj, FC Zalău a rămas cu 15 puncte, urmând ca în etapa viitoare, programată vineri, 23 noiembrie, să primească vizita echipei Şoimii Pâncota.
Sănătatea Cluj: Andrei Biliga – Dumitru Bucur, Sergiu Şoş, Lucian Perde, Paul Şimon (min. 62, Claudiu Sărmăşan), Boska Arnold, Kis Ksaba (min. 71, Kelemen Andraş), Alexandru Luca, Dumitru Hargoş, Alexandru Gaşpar, Cristian Nicula (min. 71, Alin Albu). Antrenor: Marius Semeniuc
FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Mihai Bode, Gabriel Ţiriac, Andrei Ghiuruţan (min. 45, Codruţ Ardelean), Mihai Cherecheş (min. 79, Alexandru Pop), Raul Stanciu, Daniel Supuran, Cosmin Sabou, Victor Dobrescu. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros