FC Zalău a încheiat sezonul printr-o victorie la scor

FC Zalău – ASA II Târgu Mureş 6 – 0 (3 – 0)
După o evoluţie destul de modestă în partea a doua a campionatului, FC Zalău a reuşit să termine sezonul printr-o victorie la scor, 6 – 0, obţinută vineri după-amiaza, pe teren propriu, împotriva celor de la ASA II Târgu Mureş.
Având în vedere că meciul nu mai avea nicio miză, deoarece FC Zalău nu mai prindea nici măcar podiumul, indiferent de rezultat, spectatorii nu au venit într-un număr mare la meci, fiind prezenţi în tribunele Stadionului Municipal cel mult 100 de spectatori.
Având în faţă o echipă formată din jucători foarte tineri, FC Zalău a controlat jocul încă din primele momente, iar în minutul 22 a reuşit deschiderea scorului, prin Daniel Celea.
Sebastian Duma a fost omul finalului de repriză, reuşind să-şi treacă numele de două ori pe lista marcatorilor până la pauză. Primul gol l-a înscris în minutuş 29, printr-un şut din afara careului, trimis aproape în vinclul porţii adverse, iar al doilea gol l-a înscris în minutul 39.
Raul Stanciu a început „recitalul” reprizei secunde, marcând pentru 4 – 0 în minutul 48. În minutul 65, Turda putea majora avantajul zălăuanilor, dar a ratat o lovitură de pedeapsă. Raul Stanciu a reuşit şi el „dubla” în minutul 80, iar tabela a închis-o Radu Ungurianu, în minutul 87.
În urma victorie obţinute vineri, FC Zalău a urcat o poziţie în clasament, terminând sezonul Ligii a III-a pe locul şase, o clasare destul de modestă, dat fiind faptul că oficialii clubului au anunţat la începutul returului că intră în lupta pentru promovarea în eşalonul secund.
FC Zalău: Andrei Pop – Grigore Turda, Paul Mateciuc, Cristian Bucur, Ionuţ Ţîrlea, Daniel Celea, Raul Stanciu, Marius Hosu, Lucian Todea, Sebastian Duma şi Cristian Tăbîrţă. Au mai evoluat: Gabriel Coţi, Alexandru Taloş, Radu Ungurianu şi Beniamin Boka. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Rezultatele complete: FC Zalău – ASA II Târgu Mureş 6 – 0, FC Hermannstadt – Sănătatea Cluj 1 – 1, Gaz Metan II Mediaş – AFC Comuna Recea 2 – 4, Recolta Dorolţ – Unirea Jucu 3 – 8, Unirea Dej – CS Oşorhei 2 – 3, Viitorul Ulmeni – Metalurgistul Cugir 1 – 1, Avântul Reghin – CS Iernut 5 – 0.
1. FC Hermannstadt 28 21 4 3 64 – 23 67p
2. Metalurgistul Cugir 28 17 4 7 62 – 27 55p
3. Unirea Jucu 28 16 5 7 64 – 30 53p
4. Sănătatea Cluj 28 15 8 5 42 – 21 53p
5. ACS Comuna Recea 28 14 8 6 50 – 32 50p
6. FC Zalău 28 15 4 9 41 – 24 49p
7. Avântul Reghin 28 14 4 10 46 – 29 46p
8. Gaz Metan II Mediaş 27 13 7 7 58 – 45 46p