FC Zalau a dezamagit in amicalul cu FC Baia Mare

Magazin Salajean 28 iulie 2008 0

FC Zalau a dezamagit in amicalul cu FC Baia MareDupa 1 – 1 in urma cu o saptamana, la Baia Mare, FC Zalau nu a reusit sa inscrie nici macar un gol in returul cu echipa maramureseana, pierzand partida de sambata cu scorul de 2 – 0

Dupa doua egaluri si o infrangere inregistrate in primele trei partide de verificare, gruparea antrenata de Marius Pasca a pierdut cel de-al patrulea amical cu scorul de 2 – 0. Meciul a avut loc sambata dimineata, pe Stadionul Municipal din Zalau. Vremea rea a facut ca numarul spectatorilor prezenti la meci sa fie destul de mic, iar cele doua echipe au fost nevoite sa joace pe o ploaie mocaneasca aproape toata durata meciului.

FC Zalau nu a inceput rau meciul, insa dupa aproximativ 20 de minute, unii dintre jucatori dadeau parca semne de oboseala. Aceasta, probabil si din cauza starii gazonului, care, fiind imbibat cu apa, a ingreunat foarte mult jocul celor doua echipe. In prima parte a meciului au existat ocazii la ambele porti, dar si greseli in ambele tabere. Scorul a fost deschis de catre oaspeti, in minutul 30, marcator fiind Paul Batin. Acesta a trimis mingea cu latul in plasa de la aproximativ 6 metri, dupa o pasa de pe partea stanga a lui Negrea. La doar patru minute de la reluare, oaspetii si-au majorat avantajul pe tabela, prin acelasi Negrea, dintr-o faza identica cu cea de la primul gol. Jucatorii echipei FC Zalau au incercat pana la finalul meciului sa inscrie macar golul de onoare, insa nu au reusit. Trebuie tinut cont si de adversarul pe care l-a avut in fata echipa zalauana, FC Baia Mare fiind o echipa care doreste sa promoveze in Liga a II-a si care are in componenta jucatori valorosi. Printre acestia se afla si Sorin Iodi si Daniel Rednic, jucatori ce au trecut pe la echipe importante din primul esalon. Acest lucru nu scuza insa cu nimic jocul modest al unor jucatori zalauani.

Trebuie mentionat si faptul ca in prima parte a reprizei secunde, atacantul Farcas a fost faultat in careul advers, dar centralul Ciprian Demian a lasat jocul sa continue. Am intalnit o echipa buna, care are ca obiectiv promovarea in Liga a II-a. Totusi, sunt nemultumit de rezultatul final si mai ales de evolutia unor jucatori, dar sper ca pana la inceputul campionatului sa ne punem la punct relatiile de joc. In aparare nu ne putem baza doar pe Vasile Jula. Am facut anumite greseli de plasament, care sper sa nu mai apara in partidele viitoare, a declarat antrenorul Pasca, dupa meci. Urmatoarea partida de verificare pentru FC Zalau va avea loc miercuri, de la ora 18, pe teren propriu, cu Victoria Carei.

FC Zalau: Moldovan – Toma, Negrean, Blaga, Jula, Bode, Toth, Craciun, Moior, Farcas si Gorga. Au mai evoluat: Notigan, Oros, Ignat, Roja, Chira, Vegh, Munteanu si Filip.