Favoritii s-au intors cu o medalie de bronz de la Nationale

Magazin Salajean 20 iunie 2007 0

La sfarsitul saptamanii trecute a avut loc la Cluj-Napoca finala Campionatului National de Karate Traditional, la care au participat si opt sportivi de la CS Favorit Zalau. Antrenorul clubului, Calin Marincas, ne-a precizat ca ar fi trebuit sa participe 11 zalauani la acest concurs, insa trei dintre sportivi au avut unele probleme de sanatate cu cateva zile inainte de Nationale. Concursul, la care au participat aproximativ 400 de sportivi, a fost rezervat copiilor cu varste cuprinse intre 5 – 12 ani, acestia participand la patru categorii de varsta: copii 1, 2, 3 si 4. Clubul zalauan a fost reprezentat de Szeri Roberta, Pal Brigitta, Dan Poptelecan, George Trifan, Sorin Blaj, Marc Crecan, Iulia Clitan si Laszlo Kengyl, care sunt antrenati de Calin Marincas. Pe langa acestia au mai fost inca doi zalauani, Kocsis Norbert si Kocsis Lorand, insa cei doi au participat numai la un stagiu de pregatire, neavand inca centura potrivita pentru varsta lor. Sportivii au concurat in probele de kata, kumite si enbu. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Sorin Blaj, la categoria copii 2, unde a castigat medalia de bronz la kata individual. Aceasta este prima medalie obtinuta de Blaj intr-un concurs oficial. Un alt rezultat notabil a fost cel al sportivei Szeri Roberta, care a castigat locul IV la kata individual, la categoria copii 4. Va reamintim ca la finala Campionatelor Nationale de la Cluj-Napoca au participat sportivii calificati in urma rezultatelor de la faza zonala. Copiii de la CS Favorit Zalau isi vor continua antrenamentele pe plan local, urmand ca la inceputul saptamanii viitoare sa intre intr-un cantonament. Nationalele de la Cluj, dar si Cupa UAMT, care va avea loc in toamna, la Oradea, sunt competitii in urma carora se va face selectia pentru Campionatele Mondiale.