Favorit Crasna s-a impus in derby-ul etapei

Magazin Salajean 4 noiembrie 2008 0

Echipa pregatita de Calin Pop a invins cu scorul de 5 – 1, in deplasare, Rapid Jibou, in derby-ul etapei a XI-a din cadrul Ligii a IV-a Salaj de fotbal. Primul gol a fost marcat de Iacob, dupa primul sfert de ora, iar in minutul 30 tot el a majorat avantajul pentru echipa din Crasna. Patru minute mai tarziu, jibouanii au redus din handicap prin Muresan, insa Coste a majorat din nou avantajul pentru cei din Crasna, cu un minut inainte de fluierul final al primei parti. In repriza a doua, Favorit Crasna a mai inscris de doua ori, in minutele 76 si 82, ambele goluri fiind marcate de Iacob. In urma acestei victorii, Favorit Crasna a urcat pe locul doi in clasament, in timp ce Rapid Jibou a coborat pe locul trei. Mai trebuie mentionat ca in partida de la Jibou au fost acordate nu mai putin de cinci cartonase rosii. Un alt meci interesant a fost cel dintre FC Silvania si CS Barcaul Nusfalau, partida incheiata cu scorul de 3 – 2 in favoarea simleuanilor, desi multa lumea credea inaintea partidei ca echipa din Nusfalau va castiga meciul.

Rezultatele si marcatorii:

Unirea Hereclean – AS Chiesd 4 – 2, juniori 6 – 5

Au marcat: Muresan (min. 30, 53), Porumb (min. 82, 84), respectiv M. Saran (min. 28), P. Saran (min. 59)

Rapid Jibou – Favorit Crasna 1 – 5, juniori 2 – 2

Au marcat: Botos (min. 34), respectiv Iacob (min. 15, 30, 76, 82), Coste (min. 44)

Real Criseni – Rapid Zimbor 0 – 4, juniori 2 – 3

Au marcat: Maghiari (min. 42), Sestras (min. 44, 49), Lacatus (min. 75)

FC Silvania II – CS Barcaul Nusfalau 3 – 2, juniori 1 – 2

Au marcat: Gavrus (min. 31), Borz (min. 55), S. Crisan (min. 67), respectiv Hidan (min. 52), Tus (min. 74)

Dumbrava Galgau – Gloria Bobota 5 – 1, juniori 7 – 1

Au marcat: Chira (min. 12), Fazacas (min. 36, 43, 54), Muresan (min. 80), Jiga (min. 48)

AS Venus Maeriste – Gloria Meseseni 5 – 3, juniori 2 – 1

Au marcat: Varga (min. 33), Brazdau (min. 39), Balota (min. 50, 55, 65), respectiv Balint (min. 8, 29), Agrijan (min. 15)

Somesul Ileanda – AS Logistic Zalau 3 – 0, juniori 1 – 0

Au marcat: Ilies (min. 11, 19), Muresan (min. 80)

FC Silvania II – AS Chiesd

*Meciul dintre AS Logistic Zalau si Favorit Crasna va avea loc sambata 8.11.2008, de la ora 12 seniorii si de la ora 14 juniorii. Celelalte partide vor avea loc duminica 9.11.2008, de la ora 12 juniorii si de la ora 14 seniorii.