Fara victorie

Magazin Salajean 2 iunie 2008 0

Viitorul Zalau nu a obtinut nici un meci in faza finala a Cupei Hagi Vodafone

Turneul a avut loc la Constanta, pe stadionul Farul si au participat 16 echipe, castigatoarele fazelor zonale. Formatia antrenata de Daniel Sabau a avut ghinion la tragerea la sorti, avandu-le ca adversare in grupe pe Farul Constanta, Pandurii Targu Jiu si Unirea Alba Iulia. Viitorul a intalnit in primul meci echipa gazda, in fata careia a pierdut cu scorul de 4 – 0. A urmat meciul cu Pandurii, pierdut cu scorul de 2 – 1 de zalauani, echipa din Targu Jiu marcand golul victoriei in ultimul minut. Chiar daca nu mai conta rezultatul din ultimul meci, cel cu Unirea Alba Iulia, antrenorul Sabau a precizat ca isi dorea o victorie, in aceasta partida. N-a fost sa fie, fiindca zalauanii au pierdut si acest meci cu scorul de 5 – 1. In urma acestor rezultate, CS Viitorul Zalau nu a reusit sa se califice in sferturile de finala. Dupa turneu, antrenorul Daniel Sabau a precizat ca si-ar fi dorit macar o victorie, insa adversarele pe care le-au intalnit au fost foarte valoroase. Era frumos sa obtinem macar o victorie, insa nu este o tragedie ca am pierdut toate meciurile. Am avut si ghinion la tragerea la sorti, insa trebuie sa recunosc ca toate echipele care au ajuns in aceasta faza sunt valoroase. Practic, au fost cele mai bune echipe din tara. Important este ca am ajuns pana aici, fiindca nu stiu cand va mai ajunge in aceasta faza o echipa din Salaj. Am vazut cum se joaca la acest nivel si mi-am dat seama ca mai avem de muncit, a afirmat Sabau. Printre turneele la care va participa in aceasta vara CS Viitorul se numara si cel de la Presov (Slovacia) – Fragaria Cup, la care participa cluburi din aproape toata Europa.