Evolutii deosebite pentru karateka de la CS Omega Simleu Silvaniei

Magazin Salajean 26 noiembrie 2008 0

Cei trei sportivi de la clubul simleuan prezenti la Campionatul National de karate interstiluri au castigat nu mai putin de opt medali

La finalul saptamanii trecute s-a desfasurat la Covasna Campionatul National de karate interstiluri, la care au participat si trei karateka de la Clubul Sportiv Omega Simleu Silvaniei. Avand in vedere ca a fost o competitie interstiluri, nivelul a fost unul ridicat, fiind prezenti sportivi cu experienta de la toate cluburile din tara. Desi numarul participantilor de la CS Omega a fost unul restrans, numarul medaliilor a fost mult mai mare. O evolutie remarcabila a avut-o Roland Barnutiu care, dand dovada de o forma sportiva deosebita, a tratat cu maxima seriozitate toate cele trei probe la care a evoluat, urcand de trei ori pe podium. Astfel, ca si cadeti (cat. -60 kg), karateka simleuan a castigat medalie de aur, la fel ca la tineret (cat. -60 kg). In proba de juniori (cat. -60 kg), Barnutiu a castigat medalia de bronz. Acesta devine astfel triplu campion national intr-un singur an, avand in vedere ca a ocupat locul I si la Campionatul National de karate shotokan, ce a avut loc in luna octombrie, la Brasov. Vreau sa-l felicit pentru evolutiile avute de-a lungul acestui an. Cinci medalii nationale intr-un an este un palmares la care unii nici nu indraznesc sa viseze. Ii urez mult succes la Campionatele Europene din 5 – 7 decembrie, din Oradea, a precizat presedintele si antrenorul CS Omega, Gheorghe Pop. Tot la aceste nationale, Andrada Man a fost dubla medaliata cu bronz la cadeti (cat. -50 kg) si minicadeti (cat. -50 kg), iar la minicadeti (cat. + 50 kg) a fost medaliata cu bronz. Nicolae Rad a fot dublu medaliat cu bronz la minicadeti (cat. +65 kg) si la cadeti (cat. -70 kg).