Esec pe linie pentru echipele de juniori republicani

Magazin Salajean 26 noiembrie 2008 0

Grupele de juniori republicani de la FC Zalau si CS Viitorul Zalau au fost invinse in etapa de la finalul saptamanii trecute

Juniori A: Gloria Bistrita – FC Zalau 2 – 0

Juniori B: Gloria Bistrita – FC Zalau 3 – 1

A marcat: Ember Bogdan (min. 60)

Ambele grupe de juniori republicani de la FC Zalau au pierdut meciurile sustinute in etapa de la finalul saptamanii trecute. Fotbalistii de la FC Zalau au intalnit in deplasare Gloria Bistrita. Echipa pregatita de Zoli Ardelean a fost invinsa cu scorul de 2 – 0, in timp ce jucatorii antrenati de Dan Lucaciu au cedat cu scorul de 3 – 1. Trebuie insa mentionat ca, la scorul de 0 – 0, Lucacel a trimis balonul in bara laterala, dupa ce a preluat mingea din fata portarului gazda. FC Zalau a inscris golul de onoare la scorul de 2 – 0 pentru bistriteni. In urma celor doua infrangeri, juniorii A au coborat pe locul patru in clasament, iar juniorii B, pe locul cinci. In ultima etapa a turului, care va avea loc la finalul acestei saptamani, FC Zalau va primi vizita echipei Ariesul Turda.

Juniori A: Madaras – Pop, Gaidos, Mocean, Potra, Lukacs, Sekely, Hendea, Filip, Mastan si Corb. Antrenor: Zoli Ardelean.

Juniori B: Chis – L. Pop, Nicorici, Rus, Nicoara, Itu, Lung, Simion, Tiriac, Lucacel, Ember. Au mai evoluat: Muresan, Pop, Pausan, Farcas. Antrenor: Dan Lucaciu.

Juniori A: Viitorul Zalau – FC V. Mateianu Baia Mare 1 – 6

A marcat: Brisc (min. 30)

Juniori B: Viitorul Zalau – FC V. Mateianu Baia Mare 0 – 2

Juniorii A de la Viitorul Zalau au rezistat doar o repriza in fata adversarei de duminica, FC Viorel Mateianu Baia Mare. Dupa ce oaspetii au deschis scorul, Viitorul a restabilit egalitatea prin Brisc, insa, pana la pauza, oaspetii au mai inscris odata. A urmat insa repriza a doua, cand jucatorii pregatiti de Daniel Sabou au cazut fizic, iar baimarenii au inscris pana la final inca patru goluri. Daca la juniorii A a fost o infrangere fara dubii, la juniorii B, Viitorul putea obtine o victorie, ambele goluri fiind incasate din greseli individuale. La scorul de 1 – 0 pentru oaspeti, echipa zalauana a trecut de cateva ori pe langa egalare. In urma acestor esecuri, juniorii A au coborat pe ultimul loc, iar juniorii B pe locul noua.

Juniori A: Roman – Baica, Lipovan, Bojan, Iacob, Tatar, Sabau, Pasca, Csapo, Brisc, Chis. Antrenor: Daniel Sabou.

Juniori B: Andreica – Vasarhely, Chis, Riscau, Sabau, L. Veres, Petrean, Lacatus, Groze, Terec, Antal. Au mai evoluat: Marcus, Ortelecan, Muresan. Antrenor: Daniel Sabou.

Rezultatele complete: U Cluj – Unirea Dej 0 – 2 (juniori B, 6 – 0), Viitorul Zalau – FC Viorel Mateianu Baia Mare 1 – 6 (0 – 2), CFR Cluj – LPS Cluj 4 – 1 (3 – 1), LPS Bistrita – Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj 3 – 1 (9 – 2), Gloria Bistrita – FC Zalau 2 – 0 (3 – 1), Ariesul Turda – Ardealul Cluj 0 – 2 (1 – 4), Mechel Campia Turzii – Olimpia Satu Mare 1 – 0 (1 – 1).

Etapa viitoare, ultima a turului, 30.11.2008: Olimpia Satu Mare – U Cluj, Unirea Dej – Viitorul Zalau, FC Viorel Mateianu Baia Mare – CFR Cluj, LPS Cluj – LPS Bistrita, Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj – Gloria Bistrita, FC Zalau – Ariesul Turda, Ardealul Cluj – Mechel Campia Turzii.