Era de asteptat

Magazin Salajean 6 februarie 2007 0

Dupa remiza obtinuta saptamana trecuta in fata formatiei HCM Roman, HC Zalau a intalnit duminica liderul Ligii Nationale, Oltchim Ramnicu Valcea. Crap si compania porneau fara nici o sansa in partida din Zavoi, avand in vedere diferenta mare de valoare dintre cele doua grupari. Daca Ioan Gherhardt a introdus in saptele de baza toate titularele avute la dispozitie de cealalta parte, Gheorghe Tadici a inceput si el cu formula de baza, singura absenta fiind Steluta Luca, care a fost accidentata. In aceste conditii, problema celor doua puncte puse in joc a fost rezolvata rapid de gruparea chimista, care avea in minutul cinci un avans de patru goluri (4 – 0). Odata cu trecerea timpului, Oltchim si-a marit avantajul, scorul devenind in minutul 17, 12 – 5. La acest scor, tehnicianul Gheorghe Tadici a schimbat aproape intreaga echipa, dandu-le posibilitatea de afirmare si jucatoarelor de rezerva, Vadineanu, Puscasu sau Nechita. Nici in aceste conditii zalauancele au putut sa le opreasca pe chimiste, care au condus la pauza cu scorul de 19 – 11. Trupa antrenata de Gheorghe Tadici si-a marit avantajul in partea a doua, scorul final al intalnirii devenind 39 – 20. In urmatoarea etapa, care va avea loc la finalul acestei saptamani, HC Zalau va primi vizita echipei Rapid Bucuresti.

Pentru HC Zalau au marcat: Crap (8), Coadalata (5), M. Ivan (3), R. Ivan (2), F. Pop (1) si Czeczi (1).