Emotii pana la final

Magazin Salajean 26 mai 2008 0

HC Zalau a avut, sambata, un meci mai greu decat era de asteptat, cu CSM Cetate Deva. Aceasta si din cauza evolutiei destul de sterse pe care au avut-o jucatoarele zalauance in cea mai mare parte a meciului

Gruparea de la poalele Mesesului a sustinut sambata, in Sala Sporturilor din Zalau, ultimul meci din actualul sezon al Ligii Nationale de handbal feminin. Probabil si din cauza ca nu mai aveau cum sa retrogradeze, indiferent de rezultatul final al meciului, fetele lui Radulescu au inceput destul de relaxate jocul cu Deva, inscriind primul gol al meciului abia in minutul 6, prin Mihaela Ivan. Replica oaspetelor a venit in urmatorul minut. In minutul 13, scorul era tot egal, 4 – 4, iar un minut mai tarziu, handbalistele de la Deva aveau sa preia pentru prima data conducerea. Zalauancele au egalat abia in minutul 21, la scorul de 8 – 8, prin Georgiana Coadalata. Oaspetele au preluat din nou conducerea, prin reusita lui Carmen Cartas, iar un minut mai tarziu, si-au marit avansul la doua goluri. HC Zalau a egalat prin Dana Babeanu si Alina Czeczi, iar Mihaela Ivan avea sa marcheze golul care a dus din nou echipa Zalaului in avantaj (12 – 11). Pana la finalul primei parti, handbalistele de la poalele Mesesului s-au distantat, iar scorul a devenit 15 – 12. Dupa revenirea de la vestiare, jucatoarele antrenate de Sorin Radulescu au reusit sa pastreze diferenta de trei goluri doar patru minute, fiindca, in minutul 34, scorul avea sa devina 17 – 16. Mai mult, oaspetele au egalat doua minute mai tarziu (18 – 18). S-a mers din nou cap la cap pana in minutul 56, cand Adriana Holhos a marcat de la sapte metri, iar scorul a devenit 28 – 25. Rezultatul final al meciului a fost 30 – 25, insa trebuie tinut cont ca diferenta de cinci goluri a fost obtinuta abia pe final, chiar si in fata unei echipe care nu avea voie sa ne puna probleme. Au evoluat: Smedescu, Nichita – Bratu (1), Ivan (3), Somoi, Crap (4), Coadalata (8), Czeczi (4), Babeanu (5) si Holhos (5). Rezultatele ultimei etape: Tomis Constanta – CSM Sfantu Gheorghe 32 – 28; HCM Baia Mare – Oltchim RamnicuValcea 22 – 41; HC Zalau – CSM Cetate Devatrans 30 – 25; U Jolidon Cluj – Otelul Galati 37 – 31; HCM Roman – Rapid CFR Bucuresti 31 – 30. Meciul dintre Rulmentul Brasov si HCM Hidroconcas Buzau se va disputa in data de 29 mai. Azi, de la ora 18, va avea loc derby-ul dintre Oltchim Ramnicu Valcea si Rulmentul Brasov, meci care va decide campioana Romaniei.

1. Rulmentul Urban Brasov 22 22 0 0 718 – 514 44p

2. Oltchim Rm. Valcea 23 22 0 1 836 – 514 44p

3. Otelul Galati 24 15 2 7 681 – 614 32p

4. HCM Baia Mare 24 14 1 9 670 – 686 29p

5. HC Dunarea Braila 24 13 2 9 639 – 627 28p

6. U Jolidon Cluj 24 12 3 9 740 – 698 27p

7. Tomis Constanta 24 11 3 10 666 – 670 25p

8. Rapid CFR Bucuresti 24 8 3 13 701 – 735 19p