Ei in tribuna, noi pe teren

Magazin Salajean 31 decembrie 2008 0

HC Zalau – HCM Baia Mare 21 – 20 (11 – 10)

*Peste 800 de spectatori au fost prezenti la partida de duminica, de la Sala Sporturilor din Zalau, printre acestia aflandu-se atat spectatori baimareni, cat si o galerie adusa special pentru acest meci de conducerea echipei maramuresene

*Daca duelul din tribuna a fost castigat de galeria maramureseana, pe teren legea a fost facuta de handbalistele zalauance

Liga Nationala de handbal feminin a programat duminica, 28 decembrie 2008, etapa a IX-a (ultima din acest an), iar Handbal Club Zalau a primit vizita echipei HCM Baia Mare. Asa cum era de asteptat, duelul dintre cele doua grupari a fost extrem de disputat atat pe teren, cat si in tribuna. Daca disputa din tribuna a fost castigata de cele mai multe ori de galeria baimareana, adusa special pentru acest meci de cei din conducere, pe teren cele care au facut legea au fost jucatoarele antrenate de Tadici si Radulescu. Holhos si compania s-au aflat in avantaj aproape pe toata durata partidei. Baimarencele au avut prim-planul doar in primele sase minute, cand au condus cu 1 – 0 si 2 – 1 prin reusitele lui Carmen Buceschi si Jenica Rudics. HC Zalau a egalat prin Florina Turcas, iar in minutul sapte a preluat pentru prima data conducerea, prin golul inscris de Adriana Holhos. Patru minute mai tarziu, gruparea zalauana avea un avans de patru goluri (7 – 3), insa, in minutul 16, oaspetele s-au apropiat la un gol (8 – 7). Pana la finalul primei reprize, HC Zalau a continuat sa aiba un avans de un gol, maxim doua, iar scorul pauzei a fost 11 – 10. La doua minute de la reluare, HCM Baia Mare a restabilit egalitatea prin Jenica Rudics, insa, in minutul 33, Florina Turcas a readus echipa Zalaului in avantaj. Au urmat cinci minute in care zalauancele au perforat de patru ori poarta baimarencelor, in timp ce oaspetele au facut-o o singura data, prin Camelia Balint (16 – 12). Insa, in urmatoarele minute, handbalistele zalauance au facut cateva gafe, iar in minutul 44 baimarencele s-au apropiat la un singur gol (17 – 16). Alina Czeczi si Adriana Holhos au dus din nou Zalaul la o diferenta de trei goluri (19 – 16), in minutul 49. Tot un avans de trei goluri avea HC Zalau si in minutul 52 (21 – 18). Cu doua minute inainte de fluierul final, baimarencele s-au apropiat la un gol (21 – 20). Desi s-au aflat in inferioritate numerica, handbalistele pregatite de Tadici si Radulescu s-au aparat foarte bine pe semicerc, iar oaspetele nu au reusit sa inscrie golul egalizator. Cu 12 secunde inainte de final, HC Zalau a beneficiat de o lovitura de la sapte metri, faza in care baimareanca Lavinia Dobromir a fost eliminata doua minute, iar antrenorul Ioan Baban a vazut cartonasul galben. Pentru cateva minute, meciul a fost intrerupt din cauza unor probleme la tabela electronica. In urma unor discutii incinse intre cei doi antrenori, arbitri si observatorul meciului, Gheorghe Tadici a fost eliminat, fiind nevoit sa o scoata din teren pe extrema Florina Turcas. Adriana Holhos a ratat insa lovitura de la sapte metri, baimarencele au incercat ultimul atac, insa fara rezultat pe tabela, iar HC Zalau si-a trecut in cont a patra victorie din acest sezon. De departe, cea mai buna jucatoare de pe teren a fost Mirela Nichita, care a demonstrat inca o data ca merita sa fie titulara in poarta echipei zalauane. Sunt foarte bucuros ca cele sapte jucatoare titulare au rezistat 60 de minute, dar mai ales ca munca depusa in perioadele de intrerupere din Liga Nationala nu au fost facuta degeaba. Am reusit sa castigam in fata unei echipe care nu ne dadea nici o sansa inainte de meci. Am obtinut doua puncte importante care ne mentin in prima jumatate a clasamentului, a declarat managerul general, Gheorghe Tadici. Jucatoarele evidentiate de Tadici sunt: Mirela Nichita, Florina Turcas, Alina Czeczi si Adriana Holhos. Cea mai buna marcatoare din echipa zalauana a fost Adriana Holhos (6), urmata de Florina Turcas (5), Alina Czeczi (5), Dana Babeanu (4) si Georgiana Coadalata (1). Pentru HCM Baia Mare, cele mai multe goluri au fost inscrise de Camelia Balint (8), urmata de Jenica Rudics (4), Melinda Geiger (3), Georgeta Dinis (2), Sorina Osan (1), Carmen Buceschi (1) si Magdalena Kovacs (1). Dupa noua etape, HC Zalau se afla pe locul sase in clasament, avand noua puncte acumulate. In urmatoarea etapa, care va avea loc duminica, gruparea de la poalele Mesesului va intalni, in deplasare, campioana Romaniei si liderul la zi, Oltchim Ramnicu Valcea.