Echipele sălăjene s-au impus la fileu

Volei Municipal Zalău a făcut o ultimă verificare înaintea play-off-ului, câştigând cu scorul de 3 – 0 duelul de pe teren propriu cu CSM Bucureşti. Oaspeţii nu au trecut de pragul de 20, iar cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în actul de debut, la finalul căruia zălăuanii s-au impus la 18. 25 – 20 a fost scorul final din parţialul secund şi 25 – 19 la finalul celui de-al treilea set. Cea mai mare diferenţă de scor a meciului s-a înregistrat la mijlocul setului întâi, când zălăuanii au intrat cu 16 – 5 la cel de-al doilea time-out tehnic, după ce la prima întrerupere tehnică, scorul era 8 – 5.
Formaţia condusă de Stoyan Stoev şi Bogdan Nicolae a încheiat pe locul doi prima fază a campionatului, cu 56 de puncte acumulate, urmând ca în play-off să întâlnească ocupanta locului trei, SCM Universitatea Craiova. Partidele sunt programate duminică şi luni în Sala Sporturilor din Zalău.
Cealalată reprezentantă a judeţului în primul eşalon, Phoenix Şimleu Silvaniei, s-a impus cu scroul de 3 – 1 pe teren propriu în faţa celor de la Arcada Galaţi, la finalul unei partide în care gazdele au protestat în repetate rânduri la deciziile arbitrilor. Primele trei seturi s-au încheiat în prelungiri. 31 – 29 a fost scorul în actul de debut pentru şimleuani şi 27 – 25 la finalul celui de-al doilea. Setul trei le-a revenit oaspeţilor, aceştia câştigând cu 29 – 27, iar în actul patru, Phoenix s-a impus cu 25 – 20. În urma acestei victorii, echipa pregătită de Ovidiu Teuşan a urcat pe locul nouă, urmând ca în play-out să se dueleze cu ocupanta ultimului loc, Steaua Bucureşti. Primele meciuri sunt programate sâmbătă şi duminică la Şimleu Silvaniei.
Rezultatele complete din ultima etapă a returului: Volei Municipal Zalău – CSM Bucureşti 3 – 0, Phoenix Şimleu Silvaniei – Arcada Galaţi 3 – 1, Ştiinţa Explorări Baia Mare – Banatul Caransebeş 3 – 1, Dinamo Bucureşti – Tomis Constanţa 0 – 3, SCM Craiova – LPS Piatra Neamţ 3 – 0, Steaua Bucureşti – Unirea Dej 3 – 1.
1. Tomis Constanţa 22 22 0 66 – 14 62p
2. Volei Municipal Zalău 22 19 3 60 – 18 56p
3. SCMU Craiova 22 14 8 51 – 38 39p
4. Dinamo Bucureşti 22 14 8 48 – 38 39p
5. Arcada Galaţi 22 10 12 45 – 47 32p
6. Ştiinţa Expl. Baia Mare 22 11 11 43 – 48 32p
7. CSM Bucureşti 22 10 12 44 – 46 30p
8. Unirea Dej 22 8 14 39 – 45 30p