Dumbrava Gîlgău şi Unirea Mirşid, neînvinse după şase etape

Etapa a VI-a a Ligii a IV-a de fotbal s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute, nefiind înregistrat niciun rezultat surpriză în cadrul acestei runde. Campioana en-titre, Dumbrava Gîlgău, a învins cu scorul de 9 – 0, în deplasare, Flacăra Halmăşd, formaţie de la care au plecat în vara acestui an o serie de jucători cu experienţă în campionatul judeţean. Victoria echipei din Gîlgău a fost tranşată încă din prima repriză, la finalul căreia scorul a fost 5 – 0.
Unirea Mirşid s-a impus cu 6 – 1 în duelul de pe teren propriu cu CS Barcău Nuşfalău o echipă care se află pe un surprinzător loc şapte, cu toate că oficialii clubului anunţau înaintea începerii campionatului că echipa din Nuşfalău va fi una dintre candidatele la titlu. Victorie la scor a obţinut şi Rapid Jibou, care s-a impus cu 8 – 1 în deplasarea de la Ileanda.
Două remize au fost înregistrate în runda de la finalul săptămânii trecute. Partida dintre Silvania Cehu Silvaniei şi CS Hida s-a terminat cu scorul de 3 – 3, iar Cetatea Buciumi a încheiat cu scorul de 1 – 1 meciul susţinut pe teren propriu, în faţa echipei CS Crasna.
Olimpic Bocşa a obţinut o victorie la limită, 4 – 3 pe terenul echipei Real Crişeni, după ce la pauză, echipa din Bocşa a condus cu 3 – 1.
Sportul Şimleu Silvaniei nu a avut nicio emoţie pe terenul celor de la AS Chieşd, în faţa cărora s-a impus cu 6 – 0, după ce la pauză, oaspeţii au avut avantaj minim, 1 – 0.
Rezultatele complete şi marcatorii:
AS Chieşd – Sportul Şimleu Silvaniei 0 – 6, 5 – 3 la juniori
Au marcat: Andrei Chiş (min. 38, 61 şi 65), Tudor Ulmeanu (min. 52 şi 76) şi Paul Ardelean (min. 81)
Flacăra Halmăşd – Dumbrava Gîlgău 0 – 9, 4 – 0 la juniori
Au marcat: Gabriel Ţiriac (min. 6), Mihai Tătar (min. 16 – autogol), Alin Puşcaş (min. 22 – autogol), Samuel Lingurar (min. 29), Daniel Supuran (min. 34), Alin Mierea (min. 47), Cristian Man (min. 75, 90+3) şi Adrian Călăcean (min. 76)
Silvania Cehu Silvaniei – CS Hida 3 – 3, 8 – 6 juniori
Au marcat: Andrei Pop (min. 43 şi 63), Tudor Nicorici (min. 65), respectiv Lucian Groza (1, 4), Raul Chende (min. 47 – autogol)
Cetatea Buciumi – CS Crasna 1 – 1, 0 – 6 la juniori
Au marcat: Răzvan Nicorici (min. 28), respectiv Alin Chirilă (min. 85)
Unirea Mirşid – CS Barcău Nuşfalău 6 – 1, 0 – 2 la juniori
Au marcat: Ciprian Pavel (min. 17), Cătălin Odenie (min. 38 şi 41), Maior Istvan (min. 47), Vlad Tohat (min. 54), Florin Sestraş (min. 85), respectiv Adelin Neaga (min. 86)
Real Crişeni – Olimpic Bocşa 3 – 4, 5 – 5 la juniori
Au marcat: Adrian Baidoc (min. 6), Dan Hanga (min. 50), Sorin Iacob (min. 75), respectiv Alex Puşcaş (min. 4, 19), Cosmin Sabou (min. 8), Cosmin Cozma (min. 85)
Benfica Ileanda – Rapid Jibou 1 – 8, 0 – 4 la juniori
Au marcat: Vlad Lazăr (min. 20 – autogol), respectiv Gabriel Buda (min. 4 şi 30), Alexandru Turcu (min. 16, 37 şi 83), Flaviu Porumb (min. 28), Adrian Pop (min. 70) şi Florin Moldovan (min. 72)
Etapa viitoare este programată la finalul acestei săptămâni, după următorul program. AS Chieşd – Benfica Ileanda, Rapid Jibou – Real Crişeni, CS Hida – Unirea Mirşid, CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd, Dumbrava Gîlgău – Sportul Şimleu Silvaniei, Olimpic Bocşa – Cetatea Buciumi, CS Crasna – Silvania Cehu Silvaniei. Ultimele două partide vor avea loc sâmbătă, 7 octombrie, celelalte urmând să se desfăşoare duminică, 8 octombrie.
1. Dumbrava Gîlgău 6 5 1 0 30 – 2 16p
2. Unirea Mirşid 6 5 1 0 28 – 6 16p
3. Rapid Jibou 6 5 0 1 48 – 12 15p
4. Olimpic Bocşa 6 5 0 1 24 – 17 15p
5. Sportul Şimleu 6 4 0 2 24 – 11 12p
6. Cetatea Buciumi 6 3 2 1 14 – 9 11p
7. Barcău Nuşfalău 6 2 2 2 19 – 12 8p
8. CS Crasna 6 2 2 2 13 – 13 8p