Dumbrava Gîlgău a câştigat „la pas” derby-ul cu Barcău Nuşfalău

Rapid Jibou continuă să rămână lider în Liga a IV-a de fotbal, după 22 de etape, formaţia de pe malul Someşului câştigând cu scorul de 4 – 0 duelul susţinut pe terenul formaţiei Silvania Cehu Silvaniei. Derby-ul rundei s-a disputat la Gîlgău Almaşului, unde Dumbrava din localitate a primit vizita echipei CS Barcău Nuşfalău. Echipa antrenată de Marius Paşca a dispus cu uncategoric 8 – 0, după ce la pauză tabela indicat 2 – 0 în favoarea gazdelor, menţinându-se la un punct în spatele Jiboului.
Singura remiză s-a înregistrat în partida dintre Cetatea Buciumi şi Benfica Ileanda. Ileanda a deschis scorul în minutul 62 prin Bogdan Pop, iar scorul a devenit din nou egal în minutul 79, prin autogolul lui Darius Cobliş. La acest scor, gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă.
Victorie la scor a reuşit şi Unirea Mirşid, care a învins cu scorul de 9 – 1 Olimpic Bocşa, acumulând 58 de puncte.
Real Crişeni a învins cu 10 – 0 AS Chieşd, în timp ce Sportul Şimleu a dispus cu 10 – 1 de CS Hida.
Etapa viitoare este programată duminică, 20 mai, după următorul program: Real Crişeni – Cetatea Buciumi, Benfica Ileanda – Silvania Cehu Silvaniei, Rapid Jibou – Unirea Mirşid, Olimpic Bocşa – Flacăra Halmăşd, CS Crasna – Sportul Şimleu, CS Hida – Dumbrava Gîlgău şi AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău.

Rezultatele şi marcatorii:
Cetatea Buciumi – Benfica Ileanda 1 – 1, 5 – 8 la juniori
Au marcat: Darius Cobliş (min. 79 – autogol), respectiv Bogdan Pop (min. 62)
Silvania Cehu Silvaniei – Rapid Jibou 0 – 4, 3 – 3 la juniori
Au marcat: Raul Brânduşe (min. 27), Mihai Brânduşe (min. 61), Cristian Ţurcaş (min. 85), Marius Muntean jr. (min. 87)
Sportul Şimleu – CS Hida 10 – 1, 4 – 1 juniori
Au marcat: Paul Ardelean (min. 4, 7, 51 şi 70), Mălin Sabău (min. 14, 54 şi 78), Silviu Crişan (min. 80 şi 86), Daniel Contraş (min. 32), respectiv Nicolae Pintea (min. 22)
Dumbrava Gîlgău – CS Barcău Nuşfalău 8 – 0, 0 – 9 la juniori
Au marcat: Alin Mierea (min. 25), Claudiu Cornaci (min. 41), Flaviu Bărnuţiu (min. 47 şi 52), Marius Cheţa (min. 76), Gabriel Ţiriac (min. 72), Alexandru Pop (min. 81 şi 89)
Flacăra Halmăşd – CS Crasna 3 – 2, nedisputat la juniori
Au marcat: Kallai Maradona (min. 23), Mihai Tătar (min. 61 şi 84), respectiv Rareş Groze (min. 42) şi Ionuţ Jeler (min. 51)
Unirea Mirşid – Olimpic Bocşa 9 – 1, 3 – 2 la juniori
Au marcat: Răzvan Sabău (min. 6), Ciprian Pavel (min. 23, 45, 68, 71 şi 90), Bogdan Ceaca (min. 30), Maior Istvan (min. 62), Sestraş Florin (min. 70), respectiv Robert Niculăuţ (min. 82)
Real Crişeni – AS Chieşd 10 – 0, 13 – 2 la juniori
1. Rapid Jibou 22 20 0 2 119 – 24 60p
2. Dumbrava Gîlgău 22 19 2 1 100 – 19 59p
3. Unirea Mirşid 22 19 1 2 124 – 21 58p
4. CS Barcău Nuşfalău 22 13 2 7 85 – 43 41p
5. Sportul Şimleu 22 13 1 8 81 – 45 40p
6. Real Crişeni 22 12 0 10 65 – 44 36p
7. Olimpic Bocşa 22 11 0 11 62 – 73 33p