Duelul dintre Bălan şi Jibou s-a încheiat nedecis

Derby-ul rundei a XXI-a din Liga a IV-a de fotbal, dintre Luceafărul Bălan şi Rapid Jibou, s-a încheiat la egalitate, scor 2 – 2, după ce oaspeţii conduceau la pauză cu scorul de 1 – 0, prin reuşita din minutul 17 a lui Vlad Paşcalău. Mijlocaşul Toth Karoly a restabilit egalitatea la numai trei minute după reluare, dar în minutul 67, Alin Mureşan a dus Gîlgăul, din nou, în avantaj. Cu 11 minute înaintea de finalul timpul timpului regulamentar, Adrian Pop a marcat pentru 2 – 2, stabilind scorul final.

Liderul, Sportul Şimleu, a obţinut sâmbătă a XVII-a victorie, învingând cu scorul de 6 – 1, în deplasare, Favorit Dobrin, după ce la finalul primei părţi, scorul era 2 – 0 în favoarea formaţiei de la poalele Măgurii.
Dumbrava Gîlgău rămâne la nouă puncte în spatele liderului, după ce a obţinut în etapa de sâmbătă cea mai clară victorie, 6 – 0 în faţa ultimei clasate, FC Zalău II.
În cursa pentru locul doi rămâne şi CS Barcău Nuşfalău, echipa de pe malul Barcăului câştigând cu scorul de 2 – 0 disputa de pe teren propriu cu Benfica Ileanda.
CS Crasna a bifat a şaptea victorie, câştigând cu scorul de 1 – 0 disputa cu Silvania Cehu Silvaniei. Cu acelaşi scor s-a încheiat şi meciul dintre Gloria Bobota şi AS Chieşd, succesul aparţinându-i formaţiei vizitatoare.
Rezultatele şi marcatorii etapei a XXI-a:
FC Zalău II – Dumbrava Gîlgău 0 – 6
Au marcat: Flavius Ilieş (min. 3, 55, 82 şi 88), Mihai Mureşan (min. 59) şi Alin Mierea (min. 69)
Olimpic Bocşa – Flacăra Halmăşd 5 – 2
Au marcat: Cosmin Pop (min. 27, 60), Antal Barnabas (min. 63), Claudiu Mărcuş (min. 80, 81), respectiv Nemeş Berthold (min. 5) şi Cosmin Savu (min. 79)
Luceafărul Bălan – Rapid Jibou 2 – 2
Au marcat: Toth Karoly (min. 48) şi Adrian Pop (min. 79), respectiv Vlad Paşcalău (min. 17) şi Alin Mureşan (min. 67)
Gloria Bobota – AS Chieşd 0 – 1
Au marcat: Claudiu Bărnuţ (25)
Silvania Cehu Silvaniei – CS Crasna 0 – 1
Au marcat: Ionuţ Iacob (min. 21)
Favorit Dobrin – Sportul Şimleu 1 – 6
Au marcat: Bogdan Ember (min. 49), respectiv Adrian Bregea (min. 2, 69), Silviu Crişan (min. 35), Tudor Ulmeanu (min. 68, 82) şi Adrian Gheţi (min. 85)
Barcău Nuşfalău – Benfica Ileanda 2 – 0
Au marcat: Kallai Maradona (min. 47) şi Tiberiu Tuş (min. 50)