Doua victorii si un egal pentru selectionata lui Tadici

Magazin Salajean 29 iulie 2008 0

Doua victorii si un egal pentru selectionata lui Tadici Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a participat saptamana trecuta la ultimul turneu de verificare inaintea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Turneul s-a desfasurat la Albertville, in Franta, iar adversarele tricolorelor au fost echipa gazda, Rusia si Brazilia. Tricolorele antrenate de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au invins in primul meci selectionata Cocosului Galic cu scorul de 23 – 22, dupa ce la pauza frantuzoaicele conduceau cu 10 – 8. A urmat meciul impotriva Rusiei, incheiat cu scorul de 33 – 33, dupa ce scorul pauzei a fost 17 – 15 pentru rusoaice. Duminica seara, Romania a intalnit selectionata Braziliei, in ultimul meci al turneului de la Albertville. Partida s-a incheiat cu scorul de 33 – 27 pentru tricolore.

Handbalistele antrenate de Tadici si Musi au revenit in tara dupa acest turneu, plecarea spre Jocurile Olimpice de la Beijing fiind programata vineri.