Doar noua minute de speranta

Magazin Salajean 7 mai 2008 0

Doar noua minute de sperantaHandbalistele de la HC Zalau au reusit sa le tina piept doar noua minute jucatoarelor de la Rulmentul Brasov

HC Zalau – Rulmentul Urban Brasov 20 – 30 (11 – 16)

Ambitionate probabil si de acea prima de 50.000 de euro, despre care unii spun ca ar fi incasat-o de la Valcea in cazul unei victorii in partida de luni cu Rulmentul Urban Brasov, handbalistele de la HC Zalau au avut un inceput foarte bun de meci. Dupa ce Rulmentul a deschis scorul in minutul 3 prin Simona Gogarla, Adriana Holhos a egalat doua minute mai tarziu, iar Daniela Crap a dus Zalaul in avantaj in minutul sase. Oaspetele au egalat in acelasi minut, tot prin Simona Gogarla. Scorul a fost egal (3 – 3) si in minutul noua, insa, trei minute mai tarziu, Rulmentul avea sa se distanteze la doua goluri (5 – 3). In minutul 21, Rulmentul avea un avans de patru goluri (10 – 6), insa in minutul 23, HC Zalau a redus din handicap (10 – 8). Ocupanta locului secund din Liga Nationala a apasat din nou pe acceleratie, si s-a distantat la cinci goluri pe finalul primei reprize (16 – 11). Partea secunda a intalnirii nu a adus nimic nou, Rulmentul continuand sa-si pastreze un avans linistitor. Aceasta si din cauza deselor ratari ale handbalistelor zalauance, chiar si din lovituri de la sapte metri. Faza meciului s-a petrecut in minutul 52, cand Daniela Crap a ratat o lovitura de la sapte metri, mingea i-a revenit, iar zalauanca a ratat din nou. Zalauancele au ratat doua lovituri de la sapte metri si pe final de meci, in minutul 58, prin Adriana Holhos si in minutul 59, prin Elena Babeanu. Diferenta din final a fost destul de rusinoasa, chiar daca HC Zalau a avut o evolutie destul de buna. Liga Nationala de handbal feminin a programat azi etapa a 23-a, in care HC Zalau va evolua in deplasare, in fata campioanei Oltchim Ramnicu Valcea. Cea mai buna marcatoare din echipa zalauana a fost Adriana Holhos, cu opt goluri, iar de partea cealalta, Cristina Niculae, tot cu opt reusite.