Dezamagire

Magazin Salajean 15 octombrie 2007 0

Dezamagire

Dupa un inceput foarte bun de sezon atat in Cupa Romaniei, cat si in campionat, voleibalistii de la Remat Zalau au fost de nerecunoscut sambata, in partida pierduta pe teren propriu in fata echipei Explorari Baia Mare. Daca in sezonul trecut trupa antrenata de Mircea Spatacean a invins pe teren propriu gruparea baimareana cu scorul de 3 – 2, in meciul de la finalul saptamanii trecute Remat nu a reusit sa castige nici macar un set. Greselile au aparut foarte repede in tabara zalauana, care la scurt timp de la inceputul primul set s-a vazut condusa cu scorul de 8 – 1. Pana la finalul setului, Stoian si compania au recuperat din handicap, tabela aratand la un moment dat scorul de 21 – 23. A urmat insa un serviciu gresit executat de Iurie Panterie, fapt ce i-a costat pierderea setului pe zalauani. In setul doi s-a mers cap la cap pana la scorul de 6 – 7 pentru baimareni, dupa care zalauani au inceput din nou sa greseasca inexplicabil, iar victoria din final le-a apartinut tot oaspetilor. Ultimul set a fost cel mai disputat din cele trei ale meciului. Zalauanii au preluat conducerea la scorul de 4 – 4, marindu-si avansul odata cu trecerea timpului. Bucuria voleibalistilor de la Remat nu a durat insa prea mult, fiindca de la scorul de 19 – 15 au reaparut greselile in tabara noastra, iar oaspetii au egalat situatia la 20. Mai mult, au preluat conducerea, scorul devenind 20 – 22. Zalauanii au restabilit egalitatea la 23, dar formatia baimareana a preluat din nou avantajul, iar in final s-a impus cu scorul de 26 – 24. Sa mai spunem ca, in setul trei, libero-ul Dudikov a fost inlocuit cu Maries din cauza unor probleme de sanatate. Pe langa oamenii din conducerea Rematului, la meciul de sambata au fost prezente si cateva dintre oficialitatile judetului: primarul Zalaului – Radu Capilnasiu, presedintele Consiliului Judetean – Tiberiu Marc, vicepresedintele Consiliului Judetean – Mircea Ghiurco, presedintele PD Salaj – Viorel Stanca, primarul Simleului – Septimiu Turcas, directorul DSJ Salaj – Nicu Lapusan, directorul CSS Zalau – Marin Silaghi, insa jocul prestat de echipa zalauana nu a putut sa le lase acestora decat un gust amar. De remarcat evolutia foarte buna pe care au avut-o cei doi ex-zalauani, Zoltan Kovacs si Adrian Briscan. In urmatoarea etapa, care va avea loc miercuri, VM Remat Zalau va intalni in deplasare cealalta formatie salajeana, Phoenix Simleu Silvaniei.

VM Remat Zalau: Andrei Stoian, Daniel Todoran, Iurie Panterie, Marko Zlatic, Branko Madjarevic, Dejan Stanojcic, Roman Dudikov – libero. Au mai evoluat: Aurel Vlaicu, Cristian Pop, Marius Macicasan si Mihai Maries. Antrenor: Mircea Spatacean.