Magazin Salajean 3 septembrie 2007 0

Desfiintate

HC Zalau a debutat in noul sezon printr-o infrangere usturatoare tocmai pe teren propriu

HC Zalau – HC Otelul Glati 26 – 33 (13 – 16)

Chiar daca a avut loc o serie de schimbari in aceasta vara, atat in lotul zalauan, cat si pe banca tehnica, HC Zalau a inceput noul sezon la fel de dezastruos precum l-a terminat pe cel precedent. Echipa antrenata de Sorin Radulescu a intalnit sambata, in Sala Sporturilor din Zalau, formatia HC Otelul Galati, intr-un meci contand din prima etapa a sezonului 2007 – 2008. Din cauza numeroaselor greseli facute de handbalistele zalauance, atat in faza de atac, cat si in cea de aparare, oaspetele de sambata au transat meciul in favoarea lor din primele minute ale intalnirii. Primul gol al partidei a fost inscris abia in minutul patru, prin noua achizitie de la HC Zalau, Alina Bratu. Un minut mai tarziu, galatencele au restabilit egalitatea prin Renata Tataran. Dupa ce in minutul sase Andreea Vlad a dus din nou in avantaj echipa zalauana, Otelul a egalat la fel de repede prin aceeasi Renata Tataran, iar in minutul opt a preluat conducerea prin Georgeta Patru. HC Zalau a reusit sa preia din nou conducerea abia in minutul 20, scor 9 – 8, prin reusita Danielei Crap, insa finalul de repriza le-a apartinut tot oaspetelor, care au intrat la vestiare cu un avans de trei goluri. Nici repriza a doua nu a adus nimic nou in tabara zalauana care, odata cu trecerea timpului s-a vazut condusa la o diferenta tot mai mare. Cea mai mare diferenta de scor a partidei a fost inregistrata in minutul 45, cand elevele lui Cornel Badulescu conduceau cu scorul de 26 – 17. Nici diferenta din final nu a fost mult mai mica, Otelul Galati castigand la Zalau cu scorul de 33 – 26. Chiar daca Otelul s-a intarit in aceasta vara cu cateva jucatoare de marca, printre care portarul Mihaela Cracana Blaga si jucatoarele Renata Tataran si Raluca Dobca, HC Zalau nu avea voie sa piarda meciul de sambata, mai ales la un asemenea scor. In etapa urmatoare, care va avea loc miercuri, echipa antrenata de Sorin Radulescu va intalni in deplasare Rapid Bucuresti, meci in care zalauancele va trebui sa obtina cel putin un punct pentru a spala rusinea din etapa de sambata.

Pentru HC Zalau au evoluat: Mirela Nichita – Alina Bratu (1), Mihaela Ivan (2), Daniela Crap (8), Andreea Vlad (1), Georgiana Coadalata (5) si Mihaela Teodorescu (2). Au mai intrat: Ana Maria Somoi, Adriana Holhos (7) si Florentina Ursachi.