Derby-ul primei etape s-a încheiat nedecis

Magazin Salajean 23 martie 2011 0

Meseşul Treznea s-a apropiat la trei puncte de liderul Dumbrava Gâlgău

Rapid Jibou şi Dumbrava Gâlgău au terminat la egalitate derby-ul primei etape a returului, scorul final fiind 1 – 1. Ambele goluri s-au marcat în partea secundă a întâlnirii. Cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, prin Flaviu Ilieş (min. 48), iar în minutul 77, Alex Turcu a restabilit egalitatea.

Tot un derby a fost considerat şi duelul dintre Barcău Nuşfalău şi Meseşul Treznea, unde oaspeţii s-au impus cu 2 – 1, prin golurile înscrise de Toth şi Micle. Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, gazdele au redus din handicap prin Gabor.

Gloria Bobota şi Flacăra Halmăşd au făcut rocada în clasament, după victoria la limită obţinută de bobotani, scor 2 – 1.

În subsolul clasamentului, Inter Cizer a câştigat tot la limită duelul cu Silvania Cehu Silvaniei, 2 – 1, în timp ce Venus Măerişte a câştigat cu scorul de 3 – 1 pe terenul lanternei roşii, AS Chieşd.

În derby-ul etapei viitoare se vor întâlni Meseşul Treznea şi Rapid Jibou, locaţia urmând să se stabilească abia în cursul zilei de azi.

Rezultatele complete şi marcatorii:

Rapid Jibou – Dumbrava Gâlgău 1 – 1, 0 – 3 la juniori

Au marcat: Turcu (min. 77), respectiv Ilieş (min. 48)

Silvania Cehu Silv. – Inter Cizer 1 – 2, 3 – 3

Au marcat: Tămăşan (min. 11), respectiv Islamovici (min. 17), Cozma (min. 37)

Someşul Odorhei – Benfica Ileanda 6 – 2, 3 – 1

Au marcat: Porumb (min. 5, 32, 43), Rus (min. 27), Noţigan (min. 45), Giurgiu (min. 74), respectiv Duma (min. 55), Ardelean (min. 64)

CS Barcău Nuşfalău – Meseşul Treznea 1 – 2, 15 – 0

Au marcat: Gabor (min. 87), respectiv Toth (min. 32), Micle (min. 82)

Gloria Bobota – Flacăra Halmăşd 2 – 1, 1 – 2

Au marcat: Szanto (min. 6), Varga (min. 85), respectiv Dregan (min. 90)

AS Chieşd – AS Venus Măerişte 1 – 3, 11 – 1

Au marcat: Cătană (min. 11), respectiv Balotă (min. 8, 22), Chiş (min. 47)

Etapa viitoare, 27.03.2011, ora 13 juniorii, ora 15 seniorii: Flacăra Halmăşd – AS Chieşd, Inter Cizer – CS Barcăul Nuşfalău, Dumbrava Gâlgău – Silvania Cehu Silvaniei, Benfica Ileanda – Gloria Bobota, Meseşul Treznea – Rapid Jibou, Venus Măerişte – Someşul Odorhei.

1. Dumbrava Gâlgău 12 9 3 0 34 – 16 30p

2. Meseşul Treznea 12 9 0 3 43 – 22 27p