Debut victorios

Magazin Salajean 24 septembrie 2007 0

VM Remat Zalau – CSS Constam Buzau 3 – 1 (20, 17, -20, 24)

Dupa o pauza in care lotul echipei a fost schimbat aproape in intregime, formatia de volei VM Remat Zalau a debutat sambata in noul sezon al Cupei Romaniei. Echipa antrenata de Mircea Spatacean a primit vizita formatiei Constam Buzau, in fata careia s-a impus cu scorul de 3 -1. Meciul a inceput foarte bine pentru zalauani, care au transat repede primul set in favoarea lor, conducand la un moment dat cu scorul de 22 – 17. Chiar daca in setul doi oaspetii au jucat la fel de motivati, Vlaicu si compania s-au distantat de la scorul de 8 – 7, tabela aratand la un moment dat o diferenta de sase puncte (19 – 13). Diferenta din final a fost mai mare decat in primul set (25 – 17). La scorul de 2 – 0 pentru Remat, toata lumea se astepta ca zalauanii sa castige fara probleme si setul trei. N-a fost sa fie insa, fiindca, pe fondul unor greseli individuale, dar si a unor neintelegeri in timpul jocului, Buzaul s-a impus in setul trei cu scorul de 25 – 20. A fost un dus rece pentru voleibalistii lui Spatacean, care s-au trezit din nou la realitate in setul patru, pe care l-au castigat la o diferenta de doua puncte (26 – 24). Avand in vedere ca a fost primul joc oficial in aceasta formula, parerea mea e ca a fost bine. Majoritatea jucatorilor au dat satisfactie, mai putin Panterie, insa sper sa-si intre si el in forma pe viitor. Mai avem de lucrat la omogenizare, fiindca nu se cunosc inca prea bine baietii, dar, una peste alta, suntem multumiti, a afirmat Mircea Spatacean care a mai spus ca echipa sa are prima sansa la calificarea in turul urmator. Returul cu formatia din Buzau va avea loc la sfarsitul acestei saptamani.

Pentru VM Remat Zalau au evoluat: Andrei Stoian, Aurel Vlaicu, Daniel Todoran, Marko Zlatic, Dejan Stanojcic, Branko Marzarevic, Roman Dudikov – libero. Au mai evoluat: Iurie Panterie, Mihai Maries si Serban Pascan