Debut cu dreptul pentru nationala lui Tadici

Magazin Salajean 16 noiembrie 2006 0

Debut cu dreptul pentru nationala lui TadiciNationala feminina de handbal a Romaniei, in componenta careia se afla si doua handbaliste de la HC Zalau, Talida Tolnai si Raluca Ivan, a debutat cu dreptul la Cupa Mondiala din Danemarca. Selectionata antrenata de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi a invins marti seara reprezentativa Poloniei, cu scorul de 33 – 27, la pauza 16 – 12. Luca si compania au dominat partida de la un capat la altul, nepunandu-se nici un moment problema invingatoarei. Diferenta inregistrata la final putea sa fie si mai mare, insa vicecampioanele mondiale nu au evoluat si in repriza a doua la fel de bine cum au facut-o in prima parte a intalnirii. Romania are ca obiectiv stabilit pentru competitia din Danemarca, cel putin calificarea in semifinale. Daca Talida Tolnai nu a evoluat deloc in partida de marti seara, vicecampioana mondiala, Raluca Ivan a fost introdusa in a doua parte a meciului. Nationala tarii noastre a disputat ieri cea de-a doua partida din cadrul grupelor, cand a intalnit Suedia, gazda Campionatului European de anul acesta.